Kościół św. Jana Chrzciciela w Cegłowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Jana Chrzciciela
A-304 z dnia 29.12.1983
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Cegłów

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Starokatolicki Mariawitów

Parafia

św. Jana Chrzciciela w Cegłowie

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

24 czerwca

Położenie na mapie Cegłowa
Mapa konturowa Cegłowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie powiatu mińskiego
Mapa konturowa powiatu mińskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie gminy Cegłów
Mapa konturowa gminy Cegłów, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela”
Ziemia52°08′45″N 21°44′14″E/52,145833 21,737222

Kościół świętego Jana Chrzciciela w Cegłowie – kościół należący do diecezji lubelsko-podlaskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. Znajduje się w mieście Cegłów, w powiecie mińskim, w województwie mazowieckim.

Parafia mariawicka w Cegłowie powstała w 1909 dzięki staraniom księdza Bolesława Wiechowicza. Obecna świątynia została wzniesiona w 1906 w stylu neogotyckim. Charakteryzuje się wysmukłą wieżą frontową ozdobioną medalionem przedstawiającym dwa anioły oraz sterczynami mieszczącymi się przy narożach dachu. Naroża kościoła zakończone są wysokimi pinaklami. Dach jest ozdobiony małą wieżą-sygnaturką. Wnętrze świątyni jest podzielone na halową nawę główną oraz transept. Sklepienie oraz ściany są pomalowane na biały kolor i podkreślają przestronność i lekkość kościoła. Ołtarz jest bogato i misternie zdobiony i reprezentuje architekturę neogotycką. W ścianę budowli jest wmurowana tablica pamiątkowa z okazji setnej rocznicy objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia, jakie otrzymała siostra zakonna Maria Franciszka Kozłowska. Przed kościołem są umieszczone: ufundowany przez parafian metalowy krzyż oraz płyta upamiętniająca powstanie parafii mariawickiej św. Jana Chrzciciela w Cegłowie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół parafialny Starokatolickiego Kościoła Mariawitów w Cegłowie. Zwiedzanie.powiatminski.pl. [dostęp 2014-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-28)]. (pol.).