Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej
A/268/1-4 z 30.11.2004[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Śliwice

Adres

ul. ks. St. Stychowskiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Wezwanie

św. Katarzyny

Wspomnienie liturgiczne

sobota, ok. 25 listopada

Położenie na mapie gminy Śliwice
Mapa konturowa gminy Śliwice, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie powiatu tucholskiego
Mapa konturowa powiatu tucholskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Ziemia53°42′24,5″N 18°10′18,2″E/53,706806 18,171722

Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat czerski diecezji pelplińskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w stylu neogotyckim z elementami klasycystycznymi w 1830 roku (powstały wówczas nawa i kwadratowa wieża), następnie została rozbudowana w 1902 roku o część wschodnią (prezbiterium). Nawa nakryta jest płaskim stropem, z kolei wieżę nakrywa sklepienie krzyżowe. Kościół posiada trzy nawy, w części wschodniej jest bazylikowy, charakteryzuje się krótkim prezbiterium. Do wyposażenia świątyni należą m.in. barokowy, dwukondygnacyjny ołtarz główny, wykonany w drugiej połowie XVII wieku, ozdobiony wotywnym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem namalowanym, według tradycji, w XVI wieku, ołtarze boczne z retabulami rokokowymi, ozdobionymi obrazami, namalowanymi w drugiej połowie XVIII wieku. Polichromia została wykonana w 1958 roku przez Maksymiliana Kasprowicza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-07-09].
  2. Śliwice (gm. Śliwice, pow. tucholski) [online], Nasze kujawsko-pomorskie [dostęp 2020-07-09] [zarchiwizowane z adresu 2020-07-09].