Przejdź do zawartości

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świbie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej
Zabytek: nr rej. 608 z 31.12.1990[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Świba

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świbie

Wezwanie

św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Wspomnienie liturgiczne

25 listopada

Położenie na mapie gminy Kępno
Mapa konturowa gminy Kępno, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie powiatu kępińskiego
Mapa konturowa powiatu kępińskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Ziemia51°18′06,8″N 18°04′55,1″E/51,301889 18,081972

Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Świbierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Kępno diecezji kaliskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 2 połowie XVIII wieku. W 1924 roku została rozbudowana m.in. o kruchtę. Odnawiana była w latach: 1945, 1952, i 1981–1982 (wówczas powstała nowa kruchta). Prace stolarskie zostały wykonane przez Józefa Jarczaka, natomiast wnętrze zostało odnowione przez Stanisława Bobrowskiego.

Budowla jest drewniana, jednonawowa, posiada konstrukcję zrębową. Świątynia jest orientowana. Jej prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte jest trójbocznie, z boku znajduje się murowana i oszalowana zakrystia. Od frontu i z boku nawy są umieszczone dwie kruchty. Świątynię nakrywa dach dwukalenicowy, pokryty blachą cynkową, w jego centralnej części znajduje się sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńcza ją blaszany cebulasty dach hełmowy z latarnią. Wnętrze jest wyłożone boazerią modrzewiową. Strop płaski posiada dekorację w formie plafonów. Chór muzyczny jest podparty sześcioma słupami i charakteryzuje się prostą linii parapetu, na chórze jest umieszczony prospekt organowy 5-głosowy. Belka tęczowa jest ozdobiona krucyfiksem wykonanym w XVI wieku i rzeźbami wczesnobarokowymi powstałymi około połowy XVII wieku. Ołtarz główny w stylu eklektycznym, pochodzi z około połowy XIX wieku. Kościół posiada dwa ołtarze boczne, rzeźby w stylu późnogotyckim: Matki Bożej z Dzieciątkiem, Matka Bożej Bolesnej, Świętej Katarzyny i Barbary wykonane w XVI wieku. Stacje Drogi Krzyżowej zostały wyrzeźbione w 1983 roku przez Zdzisława Augustyńskiego[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2021-04-05].
  2. Świba [online], Kościoły drewniane w Polsce [dostęp 2021-04-05].