Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nawrze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej
A/249 z 13.07.1936[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Nawra

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Wezwanie

św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Wspomnienie liturgiczne

25 lipca

Położenie na mapie gminy wiejskiej Chełmża
Mapa konturowa gminy wiejskiej Chełmża, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie powiatu toruńskiego
Mapa konturowa powiatu toruńskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Ziemia53°11′29,8″N 18°29′59,8″E/53,191611 18,499944

Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Nawrzerzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Unisław diecezji toruńskiej).

Jest to świątynia gotycka wzniesiona w XIV wieku z kamienia polnego, po zniszczeniach z okresu wojen szwedzkich została odbudowana i przebudowana po 1661 roku dzięki staraniom Jana Kruszyńskiego. W następnych latach została dobudowana barokowa wieża zwieńczona dachem hełmowym. Oryginalnie świątynia nosiła wezwanie św. Mateusza, natomiast w okresie wojen szwedzkich nową patronką została wybrana św. Katarzyna Aleksandryjska. Świątynia została gruntownie odrestaurowana w latach 1778-86 dzięki staraniom Konstantego Kruszyńskiego. Część wyposażenia w stylu barokowym pochodzi z XVII i XVIII wieku, epitafium Kruszyńskich powstało w 1815 roku, ambona została wykonana w połowie XVIII wieku. W rokokowym ołtarzu głównym jest umieszczony obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem przywieziony w połowie XVII wieku przez Bernarda Kruszyńskiego z niewoli rosyjskiej podczas rządów króla Jana Kazimierza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2023-03-16].
  2. Nawra. Toruński serwis turystyczny. [dostęp 2023-03-16]. (pol.).