Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Czadrowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Czadrowie
kościół filialny
Ilustracja
Czadrów, Kościół św. Maksymiliana Kolbego
Państwo  Polska
Miejscowość Czadrów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie
Wezwanie św. Maksymiliana Kolbego
Wspomnienie liturgiczne 14 sierpnia
Położenie na mapie gminy wiejskiej Kamienna Góra
Mapa konturowa gminy wiejskiej Kamienna Góra, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Czadrowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Czadrowie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Czadrowie”
Położenie na mapie powiatu kamiennogórskiego
Mapa konturowa powiatu kamiennogórskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Czadrowie”
Ziemia50°45′51″N 16°03′41″E/50,764167 16,061389

Kościół św. Maksymiliana Kolbegorzymskokatolicki kościół filialny parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie mieszczący się w Czadrowie w dekanacie Kamienna Góra Wschód w diecezji legnickiej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Pamiątkowa tablica

Kościół powstał na planie prostokątnym w typie współczesnym. Budynek w bryle ma wyodrębniony zadaszony ganek z wejściem do środka oraz zakrystię za korpusem. Nawę i prezbiterium zamknięte prostą ścianą przykrywa wielopłaszczyznowy dach z blachy. Na przecięciu kalenicy znajduje się malutka sygnaturka z krzyżem. Fasadę zdobią drobne pionowe detale z cegły, a pod krawędziami dachu podłużne, witraże okna.

Wnętrze nawy z dwoma rzędami ławek zakończone jest strefą sacrum wyniesione stopniami ku górze. Całość przykrywa sufit drewniany z listew, otwarty na wieloboczne płaszczyzny dachu. W prezbiterium z figurą Ukrzyżowanego Chrystusa na łuku tęczowym, znajduje się stół ołtarzowy z tabernakulum z Najświętszym Sakramentem oraz obrazem patrona – św. Maksymiliana Kolbego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Małgorzata Krzyżanowska – Witkowska, Łukasz Wyszomirski, Kościoły Diecezji Legnickiej: nasze dziedzictwo, T. 2, Bydgoszcz 2016

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]