Kościół św. Michała Archanioła w Koniecpolu (stary)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Michała Archanioła
403/67 z 21.06.1967 oraz 206/78 z 27.01.1978[1]
dawny kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Koniecpol
ul. Chrząstowska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Michała Archanioła

Wezwanie

św. Michała Archanioła

Wspomnienie liturgiczne

29 września

Położenie na mapie Koniecpola
Mapa konturowa Koniecpola, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie powiatu częstochowskiego
Mapa konturowa powiatu częstochowskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie gminy Koniecpol
Mapa konturowa gminy Koniecpol, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Michała Archanioła”
Ziemia50°46′50,9″N 19°41′20,2″E/50,780806 19,688944

Kościół świętego Michała Archanioła – dawny rzymskokatolicki kościół parafialny Chrząstowa należący do dekanatu koniecpolskiego diecezji kieleckiej.

Jest to świątynia wzniesiona w stylu późnobarokowym, wybudowana w 1767 roku przez Michała Czapskiego, wojewodę malborskiego. Otacza ją stary mur z bramą z przodu i dzwonnicą umieszczoną za prezbiterium. Budowla posiada krótkie, prostokątne prezbiterium. Za prezbiterium umieszczona jest zakrystia ze skarbczykiem na pistule. Nawa wewnątrz świątyni została wzniesiona na planie prostokąta i przedzielona pilastrami na dwa przęsła. Prezbiterium i nawa nakryte są płaskimi sklepieniami, z kolei zakrystia – kolebkowymi z lunetami. Okna świątyni znajdujące się szczycie posiadają formę półkolistą i otoczone są profilowanymi obramieniami. Pozostałe okna mają formę prostokątną i również otoczone są profilowanymi obramieniami. Dach kościoła posiada formę dwuspadową, i nakryty jest dachówką. Na szczycie jest umieszczona wieżyczka na sygnaturkę. We wnętrzu świątyni znajdują się takie zabytki jak: umieszczony w prawym bocznym ołtarzu obraz Matki Boskiej Bolesnej w stylu barokowym, powstały na przełomie XVII i XVIII wieku, kropielnica powstała z dawnej głowicy jońskiej, wykonana z kieleckiego marmuru, pochodząca z pałacu, powstała w pierwszej połowie XVII wieku, ławki w stylu późnobarokowym, powstałe w drugiej połowie XVIII wieku. Świątynia posiada również tablice pamiątkowe rodziny Potockich[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2018-06-25].
  2. Zabytki. Urząd Miasta i Gminy w Koniecpolu. [dostęp 2018-06-24]. (pol.).