Przejdź do zawartości

Kościół św. Teresy z Ávili w Hadze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Teresy z Ávili w Hadze
Teresia van Avilakerk
kościół parafialny
Ilustracja
Fronton - wejście główne
Państwo

 Holandia

Miejscowość

Haga

Adres

Westeinde 12A

Wyznanie

rzymskokatolickie

Kościół

parafialny

Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Teresy z Ávili w Hadze”
Położenie na mapie Holandii Południowej
Mapa konturowa Holandii Południowej, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Teresy z Ávili w Hadze”
Położenie na mapie Hagi
Mapa konturowa Hagi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Teresy z Ávili w Hadze”
Ziemia52°04′34″N 4°18′21″E/52,076111 4,305833
Strona internetowa

Kościół św. Teresy z Ávili w Hadze (ned. Teresia van Avilakerk) – kościół parafialny polskiej parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jana Pawła II znajdujący się w Hadze przy ulicy Westeinde.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Kościół usytuowany jest na miejscu kaplicy powstałej w latach 1680-1690 w zespole pałacowym Spansche Hof[1], dawnej rezydencji ambasadora Hiszpanii. Był budowany w latach 1839-1841 według projektu Tielemana Suysa, nadwornego architekta króla Belgii Leopolda I. Powstał jako neoklasycystyczny trójnawowy kościół ze sklepieniami stiukowymi. Wnętrze wykonano w stylu barokowymołtarz, ambona, balaski, pietà, chór i organy. Ołtarz i ambonę wykonał rzeźbiarz Luwen Charles Geerts, a pietę Te Poel i Stolfeusz. Obecnie budynek znajduje się ze zwartej zabudowie miejskiej na dziedzińcu Spansche Hof. Aby z ulicy Westeinde wejść na dziedziniec, trzeba przejść przez XVII-wieczną bramę, na szczycie której umieszczone jest godło Hiszpanii. Budynek jest uznany za zabytek i jest wpisany do rejestru zabytków holenderskich[2].

Polska parafia

[edytuj | edytuj kod]

Kościół od 2004 roku jest ośrodkiem życia duchowego dla Polaków. W tym czasie był ośrodkiem zamiejscowym polskiej parafii pw. NMP Gwiazdy Morza w Rotterdamie[3]. W każdą niedzielę była odprawiana tu msza w języku polskim, a kawiarenka przykościelna była ośrodkiem życia towarzyskiego Polaków. W związku z postępującymi zmianami socjologiczno-demograficznymi w Hadze, społeczność lokalna laicyzowała się i przybywało wyznawców islamu, parafia holenderska utraciła wiernych. W roku 2016, w odpowiedzi na postulaty Polonii polskiej zamieszkałej w Hadze, biskup ordynariusz diecezji Rotterdam J.H.J. van den Hende erygował[4] polską parafię pw. św. Jana Pawła II[5]. Proboszczem został ks. Sławomir Trypuć ze zgromadzenia zakonnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej[6]. W kościele odbywają się śluby, pierwsza komunia, bierzmowanie, nauka religii, katecheza i inne wydarzenia religijne jak w każdym kościele parafialnym w Polsce[7]. Obecnie parafia wraz z ośrodkami zamiejscowymi w Hillegom (kościół St. Martinus) i Leiden (kościół OLV Hemelvaart en Sint Joseph) służy obsługą duszpasterską dla około 100 000 Polaków w Holandii. Liczebność parafian jest o wiele mniejsza, gdyż parafia jest parafią personalną, a oficjalne dane wykazują tylko osoby, które zadeklarowały przynależność do parafii.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Evenementenlocatie in 17-eeuwse Stadspaleis | Het Spaansche Hof [online], hetspaanschehof.nl [dostęp 2019-02-23].
  2. 17651 Westeinde 12A 2512 HD te 's-Gravenhage [online], Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, 6 grudnia 2017 [dostęp 2019-02-23] (niderl.).
  3. Polska Parafia Rotterdam | Rzymskokatolicka Parafia Polska pw NMP Gwiazdy Morza [online], www.parafia-rotterdam.nl [dostęp 2019-02-23].
  4. Parafia polonijna w Hadze [online], www3.tchr.org [dostęp 2019-02-23].
  5. Polska Parafia Den Haag | Rzymskokatolicka Parafia Polska pw. Św. Jana Pawła II [online], www.parafia.nl [dostęp 2019-02-23].
  6. O Zgromadzeniu [online], www3.tchr.org [dostęp 2019-02-23].
  7. Parafia Den Haag [online], www.facebook.com [dostęp 2019-02-23] (pol.).