Herb Hiszpanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Hiszpanii
Ilustracja
Informacje
Wprowadzono

5 października 1981

Dewiza

łac.: Plus Ultra
(Wciąż dalej)

W herbie Hiszpanii znajdują się Herby królestw, które w czasach średniowiecznych zjednoczyły się w walce wyzwoleńczej przeciwko Maurom (tzw. Rekonkwista). Były to: Kastylia (zamek), León (lew), Aragonia (słupy), Nawarra (łańcuch). U dołu tarcz herbowych - owoc granatu, symbol Grenady, która była ostatnią twierdzą Maurów, zdobytą przez Hiszpanów w roku 1492. Napis Plus ultra (łac. wciąż dalej) to aluzja do odkrycia Nowego Świata przez Kolumba. Dwie kolumny obok tarcz herbowych to Słupy Heraklesa, znajdujące się po obu stronach Cieśniny Gibraltarskiej. Opanowanie tych terenów miało znaczenie strategiczne z punktu widzenia żeglugi morskiej. Na prawym słupie jest korona cesarska, a na lewym – królewska. Słupy symbolizują siłę Hiszpanii. Owalna tarcza w środku godła zawiera herb hiszpańskiej panującej dynastii z rodu Bourbon-Anjou (Burbonów-Andegawenów) oraz korony jako symbol monarchii jaką jest Hiszpania.

Dawny wygląd herbu[edytuj | edytuj kod]

Obecny herb przyjęto w 1981. We wcześniejszych latach często się zmieniał, co było związane z burzliwą historią Hiszpanii.

Na początku XX wieku monarchia hiszpańska używała herbu dwudzielnego – z prawej heraldycznej był kastylijski zamek, z lewej lew. Całość wieńczyła korona.

Herb republikański był bardzo podobny do obecnego – różnił się koroną (corona muralis, a nie królewska), brakiem symboli dynastii oraz detalami.

Herb w okresie rządów generała Franco przybrał inną postać - tarczę herbową (bardziej rozbudowaną niż obecna) trzymał czarny orzeł.

Królowie Katoliccy

Ferdynand Aragoński

Joanna I Kastylijska i Filip I

Karol V

Filip II

Habsburgowie

Burbonowie

Józef Bonaparte (1808–1813)

Rząd Tymczasowy (1868–1870) Pierwsza Republika (1873–1874)

Amadeusz I (1870–1873)

Restauracja Monarchii (1874–1931)

Druga Republika (1931–1939)

Generał Franco

Transformacja ustrojowa

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]