Kościół św. Wojciecha w Kościelcu (powiat kaliski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Wojciecha
kl.IV/73/97/54 z 12.06.1954[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od strony prezbiterium
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Kościelec

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Wojciecha

Wezwanie

św. Wojciecha

Wspomnienie liturgiczne

23 kwietnia

Położenie na mapie gminy Mycielin
Mapa konturowa gminy Mycielin, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha”
Położenie na mapie powiatu kaliskiego
Mapa konturowa powiatu kaliskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wojciecha”
Ziemia51°54′25,2″N 18°12′41,2″E/51,907000 18,211444

Kościół świętego Wojciecha w Kościelcu (powiat kaliski)rzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Stawiszyn diecezji kaliskiej).

Jest to świątynia składająca się z drewnianej nawy z 1708 roku, murowanego prezbiterium romańskiego z ok. połowy XII wieku i kruchty z końca XVI wieku. Kościół remontowany był w 1761 i 1904 roku oraz w latach 1991–1994 przez firmę Jana Migla (otrzymał wówczas nowe pokrycie dachu).

Budowla jest jednonawowa, orientowana, posiada konstrukcję zrębową. Prezbiterium jest murowane, reprezentuje styl romański, zwieńczone jest absydą, z boku jest umieszczona zakrystia. Z boku nawy znajduje się drewniana kaplica wzniesiona na planie ośmiokąta, nakryta namiotowym dachem blaszanym i cebulastym dachem hełmowym. Dach kościoła jest dwukalenicowy, pokryty blachą miedzianą, na dachu jest umieszczona kwadratowa wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńcza ją blaszany cebulasty dach hełmowy z latarnią i krzyżem. Wnętrze świątyni jest wyłożone boazerią. Nawa nakryta jest stropem płaskim z fasetą, natomiast prezbiterium – sklepieniem kolebkowym. We wnętrzu znajduje się chór muzyczny, charakteryzujący się wybrzuszonym parapetem w części centralnej, podparty dwoma słupami. Umieszczone są na nim organy o 5 głosach, wykonane przez firmę Dominika Biernackiego w XIX wieku. Belka tęczowajest ozdobiona krucyfiksem. Wyposażenie w stylu rokokowym pochodzi z 1 połowy XVIII wieku, należą do niego: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, ambona i chrzcielnica[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-03-16].
  2. Kościelec Kaliski [online], Kościoły drewniane w Polsce [dostęp 2021-03-22].