Kościelec (powiat kaliski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościelec
Kościół w Kościelcu Kaliskim
Kościół w Kościelcu Kaliskim
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat kaliski
Gmina Mycielin
Liczba ludności ok. 600
Strefa numeracyjna (+48) 62
Tablice rejestracyjne PKA
SIMC 0204240
Położenie na mapie gminy Mycielin
Mapa lokalizacyjna gminy Mycielin
Kościelec
Kościelec
Położenie na mapie powiatu kaliskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kaliskiego
Kościelec
Kościelec
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Kościelec
Kościelec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościelec
Kościelec
Ziemia51°54′29″N 18°12′42″E/51,908056 18,211667

Kościelecwieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, w gminie Mycielin.

W latach 1919–1954 istniała gmina Kościelec. W latach 1975–1998 wieś należała administracyjnie do województwa kaliskiego.

Znajduje się ok. 17 km na północ od Kalisza, ok. 7 km na wschód od Stawiszyna. Wraz z przysiółkami liczy ok. 600 mieszkańców.

Kościół pw. św. Wojciecha[edytuj | edytuj kod]

Kościół pw. św. Wojciecha pochodzi najprawdopodobniej z I połowy XII wieku. Jego najstarsza zachowana cześć to romańskie, granitowe prezbiterium. Wnętrze apsydy oświetlało prawdopodobnie tylko jedno okno, umieszczone na osi budowli. Drewniana nawa świątyni zbudowana w stylu góralskim pochodzi z XVIII wieku. Wyposażenie wnętrza stanowią cztery rokokowe ołtarze z połowy XVIII wieku oraz XVII-wieczny obraz św. Józefa w ołtarzu głównym. Z tym obrazem związana jest historia, którą przytacza Paweł Anders w "Kaliszu i okolicach":

"Na siedemnastowiecznym obrazie św. Józefa z ołtarza głównego kościoła w Kościelcu Kaliskim, pod srebrną sukienką znajdują się podobno ślady palców wypalonych ogniem. Pochodzą one ponoć z 1733 roku, kiedy ukazał się duch zmarłego dziedzica i od właściciela sąsiednich Petryk – Tarnowskiego, zażądał modlitwy. Dla udowodnienia istnienia czyśćca duch zostawił na obrazie dwa znaki"

Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, w gotyku podwyższono cegłą mur apsydy do wysokości nawy, umożliwiając w ten sposób nakrycie całości jednym dachem, a od zachodu przystawiono drewnianą nawę na rzucie prostokąta, nadając pierwotnemu kościołowi funkcję chóru. W latach 70. przeszedł gruntowny remont. Lata 90. to kolejny remont, podczas którego kościół otrzymał miedziane pokrycie dachu, zbudowano nową wieżę na kościele oraz nową sygnaturkę na miejscu poprzedniej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]