Kościelec (powiat kaliski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościelec
Kościół w Kościelcu Kaliskim
Kościół w Kościelcu Kaliskim
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat kaliski
Gmina Mycielin
Liczba ludności ok. 600
Strefa numeracyjna (+48) 62
Tablice rejestracyjne PKA
SIMC 0204240
Położenie na mapie gminy Mycielin
Mapa lokalizacyjna gminy Mycielin
Kościelec
Kościelec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościelec
Kościelec
Ziemia 51°54′29″N 18°12′42″E/51,908056 18,211667

Kościelecwieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, w gminie Mycielin.

W latach 1919–1954 istniała gmina Kościelec. W latach 1975–1998 wieś należała administracyjnie do województwa kaliskiego.

Znajduje się ok. 17 km na północ od Kalisza, ok. 7 km na wschód od Stawiszyna. Wraz z przysiółkami liczy ok. 600 mieszkańców.

Kościół pw. św. Wojciecha[edytuj]

Kościół pw. św. Wojciecha pochodzi najprawdopodobniej z I połowy XII wieku. Jego najstarsza zachowana cześć to romańskie, granitowe prezbiterium. Wnętrze apsydy oświetlało prawdopodobnie tylko jedno okno, umieszczone na osi budowli. Drewniana nawa świątyni zbudowana w stylu góralskim pochodzi z XVIII wieku. Wyposażenie wnętrza stanowią cztery rokokowe ołtarze z połowy XVIII wieku oraz XVII-wieczny obraz św. Józefa w ołtarzu głównym. Z tym obrazem związana jest historia, którą przytacza Paweł Anders w "Kaliszu i okolicach":

"Na siedemnastowiecznym obrazie św. Józefa z ołtarza głównego kościoła w Kościelcu Kaliskim, pod srebrną sukienką znajdują się podobno ślady palców wypalonych ogniem. Pochodzą one ponoć z 1733 roku, kiedy ukazał się duch zmarłego dziedzica i od właściciela sąsiednich Petryk – Tarnowskiego, zażądał modlitwy. Dla udowodnienia istnienia czyśćca duch zostawił na obrazie dwa znaki"

Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, w gotyku podwyższono cegłą mur apsydy do wysokości nawy, umożliwiając w ten sposób nakrycie całości jednym dachem, a od zachodu przystawiono drewnianą nawę na rzucie prostokąta, nadając pierwotnemu kościołowi funkcję chóru. W latach 70. przeszedł gruntowny remont. Lata 90. to kolejny remont, podczas którego kościół otrzymał miedziane pokrycie dachu, zbudowano nową wieżę na kościele oraz nową sygnaturkę na miejscu poprzedniej.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]