Przejdź do zawartości

Kościół Matki Bożej Gromnicznej w Malechowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Gromnicznej
Zabytek: nr rej. A-767 z 25.04.1964[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Malechowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Gromnicznej

Wezwanie

Matki Bożej Gromnicznej

Wspomnienie liturgiczne

2 lutego

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Gromnicznej”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Gromnicznej”
Położenie na mapie powiatu sławieńskiego
Mapa konturowa powiatu sławieńskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Gromnicznej”
Położenie na mapie gminy Malechowo
Mapa konturowa gminy Malechowo, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Gromnicznej”
Ziemia54°18′26,2″N 16°30′55,2″E/54,307278 16,515333

Kościół Matki Bożej Gromnicznejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Sławno, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej).

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotyckim. W 1820 roku kościół został poważnie uszkodzony na skutek uderzenia pioruna w wieżę. W czasie gruntownych prac remontowych odstąpiono od odbudowy wieży. Zostały wymienione okna, dach oraz pierwotne sklepienie na strop belkowy.

Budowla została usytuowana na kamiennym fundamencie. Jest murowana i wzniesiona z cegły. Wcześniej była częściowo otynkowana, w czasie ostatnich prac remontowych tynk został usunięty. Okna są umieszczone w ostrołukowych otworach. Od strony wschodniej do nawy jest dostawiona zakrystia. Wejście do kościoła znajduje się od strony zachodniej. Fasada jest symetryczna, ozdabia ją neogotycki portal wejściowy. Elewacje północna i południowa mają po cztery skarpy. We wnętrzu świątyni znajduje się empora podparta czterema słupami z nałożonym na nią prospektem organowym.

Wyposażenie

[edytuj | edytuj kod]

Wśród zabytkowego wyposażenia wnętrza można wyróżnić późnobarokowy ołtarz główny ozdobiony obrazem „Ostatnia Wieczerza” umieszczonym w predelli oraz renesansową chrzcielnicę wykonaną w XVII wieku[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2019-06-03].
  2. Kościół pw. Matki Bożej Gromnicznej z otoczeniem, Malechowo. Pomorze Zachodnie Travel. [dostęp 2019-06-03]. (pol.).