Przejdź do zawartości

Kościół Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Miłosierdzia Bożego
w Konstantynowie Łódzkim
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Konstantynów Łódzki

Adres

Cmentarna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim

Wezwanie

Miłosierdzia Bożego

Wspomnienie liturgiczne

Niedziela Miłosierdzia Bożego - I niedziela po Wielkanocy

Położenie na mapie Konstantynowa Łódzkiego
Mapa konturowa Konstantynowa Łódzkiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Miłosierdzia Bożegow Konstantynowie Łódzkim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Miłosierdzia Bożegow Konstantynowie Łódzkim”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Miłosierdzia Bożegow Konstantynowie Łódzkim”
Położenie na mapie powiatu pabianickiego
Mapa konturowa powiatu pabianickiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Miłosierdzia Bożegow Konstantynowie Łódzkim”
Ziemia51°44′28,6″N 19°19′16,5″E/51,741278 19,321250

Kościół Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim – jeden z czterech rzymskokatolickich kościołów parafialnych w mieście Konstantynów Łódzki, w powiecie pabianickim, w województwie łódzkim. Należy do dekanatu konstantynowskiego archidiecezji łódzkiej.

Jest to najmłodsza świątynia parafialna Konstantynowa. Jej budowa rozpoczęła się w dniu 15 września 1987 roku według projektu architekta Mirosława Rybaka. Budowla jest jednonawowa, wzniesiona została na planie prostokąta, na którego przedłużeniu jest umieszczone prezbiterium. Po bokach prezbiterium znajdują się nisze, które są efektem załamania płaskiego muru fasady zachodniej. Podobnie została załamana ściana fasady wschodniej, czyli wejściowej. Wewnątrz kościoła nad wejściem znajduje się poprzeczna część – chór. Świątynia pod względem architektonicznym, dzięki prostocie układu i odpowiednim proporcjom, tworzy pełną spokoju formę. Do centralnej świątyni są dobudowane ściany dwóch kaplic: z lewej św. Faustyny, natomiast z prawej kaplica pogrzebowa. Budowla została poświęcona w dniu 18 kwietnia 1993 roku przez abpa Władysława Ziółka[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parafia Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim. Archidiecezja łódzka. [dostęp 2021-10-31].