Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnowie
A-1499 z dnia 19.01.2016
kościół filialny
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Miejscowość

Górnowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Filia

Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Baniach

Wezwanie

Najświętsze Serce Jezusa

Położenie na mapie gminy Banie
Mapa konturowa gminy Banie, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnowie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnowie”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnowie”
Ziemia53°02′48,93″N 14°40′30,07″E/53,046925 14,675019

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnowiekatolicki kościół filialny zlokalizowany w Górnowie, gmina Banie. Należy do parafii Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Baniach[1].

Kościół został wybudowany pod koniec XIV w., a do budowy użyto granitowych ciosów. Budowla była kilkakrotnie przebudowywana w XV, XVIII i XIX w., podczas pierwszej przebudowy dobudowano wieżę. Po zakończeniu działań wojennych przywrócony do kultu w dniu 14 lipca 1946 jako parafia rzymskokatolicka pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przylega do niego cmentarz ze starodrzewem rosnącym przy jego wschodniej granicy. Na nekropolii nagrobki z okresu powojennego, całość otoczona kamiennym murem[2][3][4][5].

Podczas rutynowych badań konserwatorskich na przełomie lat 2014/2015 odkryto polichromowane deskowanie stropu, które było ukryte w przestrzeni więźby dachowej przez co najmniej trzysta lat. Polichromie o dużej wartości artystycznej wykonane zostały techniką cienkiej, suchej tempery, bez gruntowania w trzeciej ćwierci XVI wieku. Przedstawiają motywy geometryczne i florystyczne – wici, róże czteropłatkowe, sześcioramienne gwiazdy otoczone czerwoną bordiurą. Datowanie wskazuje na to, że jest to najstarszy zachowany polichromowany strop na Pomorzu Zachodnim[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska
  2. Architektura Sakralna Pomorza Zachodniego, Górnowo. [dostęp 2012-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-18)].
  3. Westernpomerania, Gornow
  4. Gmina Banie, Turystyka. [dostęp 2007-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-11-22)].
  5. Regulamin II Rajdu Rowerowego „Szlakiem Joannitów”
  6. Michał Dębowski, Polichromowane deskowanie stropu z Górnowa/Gornow, nieznany zabytek malarstwa pomorskiego z 3 ćw. XVI w., w: Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo, materiały konferencyjne, Szczecin-Expo, Szczecin, 21-23.9.2015