Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Grabowie nad Prosną

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej
654/1-2/Wlkp/A z 2.11.1965 i z 12.30.1990[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Grabów nad Prosną

Adres

ul. Klasztorna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej

Wspomnienie liturgiczne

8 grudnia

Położenie na mapie Grabowa nad Prosną
Mapa konturowa Grabowa nad Prosną, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej”
Położenie na mapie powiatu ostrzeszowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrzeszowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej”
Położenie na mapie gminy Grabów nad Prosną
Mapa konturowa gminy Grabów nad Prosną, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej”
Ziemia51°30′28,23″N 18°06′56,23″E/51,507842 18,115619

Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętejkościół pofranciszkański znajdujący się w mieście Grabów nad Prosną, w powiecie ostrzeszowskim, w województwie wielkopolskim.

Świątynia została wzniesiona w latach 1642-58, po spaleniu została odbudowana w latach 1733-41. W latach 1998-2000 została odrestaurowana elewacja. Budowla reprezentuje styl wczesnobarokowym, chociaż fasada i urządzenie wnętrza zostało przebudowane w stylu późnobarokowym. W swej zasadniczej bryle jest tradycyjna, należy do budowli jednowieżowych z prezbiterium zwróconym w stronę zachodnią z wieżą umieszczoną w fasadzie wschodniej. Budowla składa się z jednej nawy połączonej z nieco węższym i niższym zamkniętym półkoliście prezbiterium. Z przodu bryła świątyni jest zamknięta przez szerszą od korpusu nawowego, jednowieżową, parawanową, pozornie skromną fasadą. Jest ona ozdobiona zwielokrotnionymi na osi głównej i zdwojonymi przy narożnikach pilastrami toskańskimi, podtrzymującymi belkowanie doryckie z wydatnym gzymsem i fryzem ozdobionym nad pilastrami i w części centralnej tryglifami. Fasada posiada trzy kondygnacje a na jej centralnej osi jest umieszczona wieża ujęta w spływy, flankowana przysadzistymi obeliskami. Całą świątynia jest nakryta dwuspadowymi dachami. We wnętrzu wydłużone prezbiterium świątyni jest nakryte sklepieniami ceglanymi, ozdobionymi skromną dekoracją stiukową. Prezbiterium całą swoją szerokością, przy pomocy półkolistej arkady, otwiera się ku szerszej i wyższej, trzyprzęsłowej nawie świątyni, nakrytej sklepieniem kolebkowym z lunetami. Ściany nawy podzielone są głębokimi (głębokość około 1 metra) arkadowymi wnękami i parami toskańskich pilastrów, nad którymi całe wnętrze jest objęte pełnym belkowaniem. Okna w nawie znajdują się na dwóch poziomach – dolne są umieszczone w głębokich wnękach, natomiast górne w polach tarczowych lunet. Dodatkowym elementem architektonicznym dodającym efektu oszczędnej architekturze świątyni jest chór muzyczny, posiadający parapet wklęsłowypukły, ozdobiony bogatym profilowaniem z płycinami, podparty dwoma filarami podtrzymującymi trzy arkady zamknięte półkolistym łukiem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-08-21].
  2. Architektura [online], Miasto i Gmina Grabów nad Prosną [dostęp 2020-08-21].