Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Dąbrowa Tarnowska
ul. Zamkowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej

Wspomnienie liturgiczne

16 lipca

Położenie na mapie Dąbrowy Tarnowskiej
Mapa konturowa Dąbrowy Tarnowskiej, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie powiatu dąbrowskiego
Mapa konturowa powiatu dąbrowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie gminy Dąbrowa Tarnowska
Mapa konturowa gminy Dąbrowa Tarnowska, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Ziemia50°10′31,4″N 20°58′50,2″E/50,175389 20,980611

Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Dąbrowa Tarnowska diecezji tarnowskiej.

Budynek wzniesiono w latach 1948-65 według projektu architekta Zbigniewa Wzorka, pracami budowlanymi kierował majster Piotr Marek. Budowla została konsekrowana w 1965 roku przez biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza.

Reprezentuje styl architektoniczny przedwojennego klasycyzmu i modernizmu, nawiązując do włoskiej Villi Rotonda Andrei Palladio. Świątynię wybudowano z cegły i żelbetu na planie krzyża greckiego, nakrytego w centralnej części kopułą. Ramiona krzyża zamknięte są ścianami prostymi poprzedzonymi monumentalnymi portykami ośmiokolumnowymi, oprócz ramienia północnego, które jest poprzedzone portykiem czterokolumnowym. Gładkie ściany świątyni posiadają wysmukłe, zamknięte półkoliście okna. Elewacje są zwieńczone wydatnym obiegającym gzymsem poważnie wystającym nad lico muru. Świątynia jest nakryta dachami dwuspadowymi. Na osi jest umieszczona spłaszczona kopuła posadowiona na wysokim tamburze posiadającym prostokątne okna, całość jest zwieńczona iglicą. Wewnątrz znajduje się szeroka nawa główna, która ujmują z lewej i prawej strony węższe nawy boczne, z przodu jest poprzedzona płytkim przedsionkiem. Prezbiterium zamknięte jest półkoliście, za nim znajdują się pomieszczenia zakrystii. Ściany przedzielone są pilastrami, nawy są oddzielone kolumnami. Sklepienia prezbiterium, południowej części nawy głównej oraz naw bocznych nakrywa strop żelbetowy z dekoracją kasetonową, podniebie kopuły jest również ozdobione kasetonami[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dąbrowa Tarnowska, kościół Matki Bożej Szkaplerznej. Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 2018-01-18].