Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Laskach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej
kl.III-885/10/61 z 27.12.1961[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Laski

Adres

ul. Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Laskach

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Trzcinica
Mapa konturowa gminy Trzcinica, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej”
Położenie na mapie powiatu kępińskiego
Mapa konturowa powiatu kępińskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej”
Ziemia51°11′35,6″N 18°01′02,8″E/51,193222 18,017444

Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Laskachrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Trzcinica diecezji kaliskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1627 roku. Ufundowana została przez paulinów z Częstochowy. Rozbudowana została latach 1670, 1738 i 1780. Oddający w 1797 roku majątek zakonnicy zostawili po sobie na stropie herb – palmę z dwoma lwiątkami.

Budowla jest drewniana, jednonawowa, posiada konstrukcję zrębową. Świątynia jest orientowana, salowa, nie posiada wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięta jest ścianą prostą. Zakrystia jest murowana. Z boku i od frontu nawy są umieszczone dwie kruchty. Wieża na planie kwadratu jest nadbudowana nad frontową częścią nawy. Zwieńcza ją gontowy dach namiotowy. Na dachu znajduje się blaszany dach hełmowy z latarnią. Dzwon odlany w 1693 roku jest ozdobiony napisem „Soli Deo Gloria” – „Samemu Bogu chwała”. Świątynię nakrywa dach jednokalenicowy, pokryty gontem. Wnętrze nakryte jest płaskim stropem. Chór muzyczny jest podparty dziesięcioma słupami i znajdują się na nim organy wykonane na przełomie XVII i XVIII wieku. Polichromia z 1739 roku przedstawia scenę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, symbol paulinów: palma z dwoma lwiątkami oraz dekorację roślinną. Ołtarz główny w stylu wczesnobarokowym powstał w 2 połowie XVII wieku. Ołtarz boczny pochodzi z XVIII wieku. Ambona w stylu późnorenesansowym, wykonana w 1 połowie XVII wieku, jest ozdobiona namalowanymi wizerunkami czterech Ewangelistów. Chrzcielnica reprezentuje styl barokowy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2021-04-13].
  2. Laski [online], Kościoły drewniane w Polsce [dostęp 2021-04-13].