Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach
A-165 z dnia 22.01.1970 r.
kościół parafialny
Ilustracja
Widok na Kościół z ul. Kilińskiego.
Państwo

 Polska

Miejscowość

Myślenice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Narodzenia NMP w Myślenicach

Wezwanie

Narodzenia NMP

Położenie na mapie Myślenic
Mapa konturowa Myślenic, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach”
Położenie na mapie powiatu myślenickiego
Mapa konturowa powiatu myślenickiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach”
Położenie na mapie gminy Myślenice
Mapa konturowa gminy Myślenice, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach”
Ziemia49°50′03,40″N 19°56′12,49″E/49,834278 19,936803

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach – znajdująca się nieopodal Rynku przy ulicy Królowej Jadwigi gotycka jednonawowa świątynia wybudowana w 1465 roku. W latach 1642–1646 z fundacji rodziny Koniecpolskich dobudowano wczesnobarokową kaplicę dla otoczonego kultem obrazu Matki Bożej Myślenickiej. W jej fasadzie umieszczono pamiątkowe płyty 300-lecia kultu Matki Boskiej z 1933 oraz 350-lecia kultu z 1983 roku. W ołtarzu głównym pochodzącym z 1829 roku znajduje się obraz Narodzenia Najświętszej Marii Panny autorstwa Sebastiana Stolarskiego. Z poprzedniego rokokowego ołtarza pozostawiono w obecnym tabernakulum oraz figury św. Piotra i Pawła przeniesione obecnie do kaplicy Ukrzyżowanego Chrystusa. Kościół posiada wieżę zbudowaną w 1543 roku, górna część wieży jest neogotycka zbudowana w latach 1900–1901 według projektu Jana Sasa-Zubrzyckiego. Przed wejściem głównym wmurowano dwie zabytkowe płyty nagrobne mieszczan myślenickich Zofii Gorączko (zm. 1765) i Kazimierza Gorączko (zm. 1730). Kościół został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego 22 stycznia 1970 roku. Od 2011 roku rozpoczęto kompleksowy remont zabytkowego kościoła.

Obraz Matki Boskiej Myślenickiej[edytuj | edytuj kod]

Obraz został namalowany w 2 pol. XVI wieku farbami olejnymi na desce o wymiarach 51 na 68 cm przez nieznanego włoskiego malarza. Przedstawia wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem w typie eleusy. Był własnością papieża Sykstusa V, który umierając w 1590 roku przekazał go swojej krewnej zakonnicy ksieni w jednym z klasztorów w Wenecji. W 1596 roku miał go od niej otrzymać dyplomata i kasztelan krakowski książę Jerzy Zbaraski. Z powodu zarazy jaka panowała w Krakowie postanowiono obraz wywieść w bezpieczniejsze miejsce i w ten sposób znalazł się on w rękach oficjalisty księcia Zbaraskiego Marcina Grabysza pochodzącego z Myślenic. W 1633 roku został on przez niego przekazany do tutejszego kościoła parafialnego i umieszczony pierwotnie w zakrystii, a później w specjalnie dla niego zbudowanej kaplicy. Z okazji 300-lecia kultu odwiedził kościół kardynał Adam Stefan Sapieha, rozpoczęto wówczas starania o koronację wizerunku Maryjnego koronami papieskimi. Ostatecznie zgodę otrzymano w 1967, a koronacji dokonał 24 sierpnia 1969 roku kardynał Karol Wojtyła w towarzystwie 20 biskupów między innymi: Jerzego Ablewicza, Franciszka Jopa oraz Antoniego Baraniaka. Kopia wizerunku Matki Boskiej Myślenickiej zdobi fasadę kamienicy pod nr 27 na myślenickim rynku, a jej wizerunek był również pierwowzorem wizerunku Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Historycy sztuki spierają się zaś o autorstwo obrazu widząc w nim wpływy Botticellego lub samego Rafaela. Niemniej dokonane badania świadczą, że jest to dzieło z kręgu manierystów praskich powstałe później niż pierwotnie uważano albo w Czechach albo już w Polsce w Krakowie, wykazujące największe podobieństwo do obrazów Hansa von Aachen, nadwornego malarza Rudolfa II[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Pencakowski, Obraz Matki Boskiej Myślenickiej jako pierwowzór obrazu Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Studia i materiały Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kraków. Tom V, 1995.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Myślenice – monografia miasta, wyd. 2012.
  • ks. Michał Piela, Historia parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach, wyd. 2011.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]