Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
916[1] z dnia 3.08.1968
kościół filialny
sanktuarium maryjne
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lubawa (Lipy)

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie

Położenie na mapie Lubawy
Mapa konturowa Lubawy, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu iławskiego
Mapa konturowa powiatu iławskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia53°30′35,31″N 19°46′56,69″E/53,509808 19,782414

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Pannykościół filialny należący do parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie. Należy do dekanatu Lubawa diecezji toruńskiej. Znajduje się w lubawskiej dzielnicy Lipy. Jest to obecnie sanktuarium maryjne znane pod nazwą Sanktuarium Matki Boskiej Lipskiej.

Kościół został zbudowany w 1870 roku w stylu neogotyckim, na miejscu wcześniejszej murowanej świątyni, wzniesionej w 1629 roku i ufundowanej przez siostry Mortęskie, spalonej w 1861 roku. Obiektem kultu jest figurka Madonny z Dzieciątkiem, czyli Matki Boskiej Lipskiej, pochodząca z XV wieku. Figurka ma 30 centymetrów wysokości. Na tle pozłacanej blachy, widoczne są postacie, ubrane w bogato zdobione stroje. Szaty zostały wykonane z blachy pokrytej srebrem i złotem. Figurka znajduje się w ołtarzu bocznym kościoła św. Anny w Lubawie. Figurkę koronował ksiądz kardynał Stefan Wyszyński w dniu 2 lipca 1969 roku. W dniach odpustu, w rocznicę koronacji figurki (1–2 lipiec), jest ona przenoszona do kościoła w Lipach[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-09-28].
  2. Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lubawie. Sanktuarioapolskie.info. [dostęp 2015-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-19)]. (pol.).