Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie (powiat biłgorajski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
A/30[1] z dnia 08.04.1966
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Józefów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie

Położenie na mapie Józefowa
Mapa konturowa Józefowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu biłgorajskiego
Mapa konturowa powiatu biłgorajskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Józefów
Mapa konturowa gminy Józefów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°28′46,02″N 23°03′30,06″E/50,479450 23,058350

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Józefów diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna świątynia została zbudowana w latach 1883 - 1886 i ufundowana przez Józefa Zamoyskiego, konsekrował ją dopiero w dniu 20 lipca 1951 roku biskup Piotr Kałwa, wnętrze odnowione w 1906 roku, w 1914 roku został wyremontowany dach (późniejsze remonty dachu zostały wykonane w latach 1924 i 1936). W latach: 1924, 1947, 1969, 1999 Wnętrze zostało wymalowane. Posadzka została wykonana z terakoty w 1964 roku. W latach 1972 - 1974 odnowiono ołtarze, ambonę, chrzcielnicę i kruchtę. W 1975 roku ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy został zniszczony przez pożar. W latach 1986-1987 zostały wymienione tynki zewnętrzne a także przeprowadzono obróbki blacharskie gzymsów, rur, i rynien.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla murowana wzniesiona z białego kamienia józefowskiego, składająca się z jednej nawy, wybudowana na planie krzyża, w stylu neobarokowym, nawa nakryta jest sklepieniem łukowym, od strony północnej nawy są umieszczone zakrystia i skarbiec, przy świątyni znajdują się 2 wieże.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Wyposażenie wnętrza częściowo pochodzi z dawnej budowli drewnianej.

Ołtarze[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni

W drewnianym ołtarzu głównym możemy zobaczyć obrazy z XVIII wieku:

  • Matki Bożej Różańcowej,
  • Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (na zasuwie),
  • z lewej i prawej strony rzeźby: świętych Apostołów Piotra i Pawła, wykonane w 1930 roku (ufundowane przez Paulinę Krzaczek).

Ołtarze boczne[edytuj | edytuj kod]

Świątynia posiada 5 drewnianych ołtarzy bocznych.

Ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy[edytuj | edytuj kod]

Po prawej stronie znajduje się ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy (zniszczony przez pożar w 1975 roku, zniszczone zostały wtedy wszystkie obrazy umieszczone w tym ołtarzu), w stylu neobarokowym z dwiema kolumnami.

  • Obrazy: św. Franciszka pod krzyżem (na górze), Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Anny (na zasuwie),
  • Figury św. Antoniego Padewskiego i św. Franciszka Ksawerego wykonane z gipsu.
Ołtarz św. Józefa[edytuj | edytuj kod]

Po prawej stronie znajduje się ołtarz św. Józefa, w stylu neobarokowym, mieszczący obraz Serca Pana Jezusa namalowany na suknie w 1930 roku (ufundowany przez Magdalenę Lal) i św. Józefa - na zasuwie, na górze znajduje się obraz św. Ambrożego.

Ołtarz Przemienienia Pańskiego[edytuj | edytuj kod]

Po prawej stronie znajduje się ołtarz Przemienienia Pańskiego, w stylu barokowym, pochodzący ze starego kościoła, mieszczący obraz Przemienienia Pańskiego, a na górze znajduje się zabytkowy obraz Ecce Homo.

Ołtarz Pana Jezusa Ukrzyżowanego[edytuj | edytuj kod]

Po lewej stronie świątyni znajduje się ołtarz Pana Jezusa Ukrzyżowanego (mieszczący drewniany krucyfiks zasłonięty obrazem św. Jana Chrzciciela namalowanym w 1951 roku, ufundowanym przez Janinę Grzyb).

Ołtarz św. Antoniego[edytuj | edytuj kod]

Po lewej stronie znajduje się ołtarz św. Antoniego, w stylu barokowym, pochodzący z poprzedniej świątyni (mieszczący obraz św. Antoniego), na górze obraz św. Kajetana.

Chrzcielnica[edytuj | edytuj kod]

Chrzcielnica wykonana w stylu barokowym. Dwie kropielnice wykonane z kamienia w stylu barokowym.

Organy[edytuj | edytuj kod]

Na chórze muzycznym znajdują się organy o 18 głosach, wykonane w firmie Biernackiego we Włocławku.

Stacje Drogi Krzyżowej[edytuj | edytuj kod]

Stacje Drogi Krzyżowej wykonane zostały w latach 1994-1995 przez Zbigniewa Jagiełę), ozdobne ramy - kapliczki do tych stacji zostały wykonane przez Andrzeja Burego.

Witraże[edytuj | edytuj kod]

Witraże: św. Józefa i św. Anny znajdują się w prezbiterium, św. Stanisława, św. Wojciecha, św. Stanisława Kostki, bł. Karoliny Kózkówny oraz Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego znajdują się w nawie głównej, a także chrzest św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Fatimskiej w kaplicy oraz Ducha Świętego na chórze zostały wykonane w latach: 1995-1998 przez krakowskich artystów, Szczekanów.

Kaplica[edytuj | edytuj kod]

W kaplicy Jest umieszczony ołtarz Miłosierdzia Bożego. Obraz Miłosierdzia Bożego został namalowany w 1993 roku przez Reginę Berdzik, obraz św. Faustyny został namalowany w 2000 roku.

Pozostałe[edytuj | edytuj kod]

Oryginalne trzy żyrandole i kinkiety z poroży zostały wykonane w 1981 roku przez Jana Kudełkę, nowy wystrój prezbiterium z 1991 roku, cztery konfesjonały z lat: 1994-1995 zostały wykonane przez Jana Burdę[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-10-09].
  2. Historia Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Józefowie. Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Józefowie. [dostęp 2015-10-08]. (pol.).