Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Szklarskiej Porębie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Distinctive emblem for cultural property.svg 1100/J z dnia 4.02.1992[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Szklarska Poręba
ul. Piastowska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Bożego Ciała

Wezwanie

Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

sobota po Uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego

Położenie na mapie Szklarskiej Poręby
Mapa konturowa Szklarskiej Poręby, blisko prawej krawędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu karkonoskiego
Mapa konturowa powiatu karkonoskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°50′28,86″N 15°33′13,54″E/50,841350 15,553761

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to dawna świątynia ewangelicka wzniesiona według projektu i pod nadzorem Christiana Feistesa, inspektora budowlanego zarządu dóbr rodziny Schaffgotschów. W listopadzie 1755 roku, czyli w niewiele ponad rok od rozpoczęcia prac budowlanych, świątynia została poświęcona. W 1759 roku w kościele zostały zamontowane pierwsze organy. Dalsza rozbudowa świątyni prowadzona była w latach 1786–1787, o czym informuje data "1786" wykuta na zworniku nad drzwiami prowadzącymi od strony północnej. Budowla otrzymała dodatkowe wyposażenie takie jak: zawieszony przed ołtarzem głównym wielki lichtarz misternie wykonany z bezbarwnego szkła ołowiowego i ufundowany przez szklarskoporębskich hutników i szlifierzy, który został wykonany pomiędzy 1770 a 1790 rokiem, drewniana chrzcielnica, kazalnica i liczne obrazy. W 1821 roku Carl Anton Mallickh, mistrz budowlany rodziny Schaffgotschów zbudował od strony zachodniej wieżę w stylu klasycystycznym nakrytą barokowym dachem hełmowym z podwójną latarnią. Na wieży zostały zawieszone trzy spiżowe dzwony podarowane w 1826 roku przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III, które po raz pierwszy zabrzmiały w noc sylwestrową 1826/1827 roku. W 1859 roku zostały ufundowane nowe organy kupione w dużej części ze skromnych ofiar parafian i zostały zbudowane przez firmę braci Schlag ze Świdnicy.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Organy posiadają 21 regestrów muzycznych: 4 górne, 11 dolnych i 6 pedałów nożnych i zachowały oryginalny stół gry. Organy te działają do dnia dzisiejszego. Po zakończeniu II wojny światowej świątynia zachowała pierwotne wyposażenie wnętrza w stanie nietkniętym i odtąd jest używany przez parafię rzymskokatolicką Bożego Ciała jako kościół filialny[2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 15 lutego 2023, s. 57 [dostęp 2016-09-19].
  2. Atrakcje i zabytki: Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP. Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie. [dostęp 2016-09-19].