Kościół San Samuele

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół San Samuele
Chiesa di San Samuele
kościół rektorski
Ilustracja
Fasada i kampanila kościoła od strony Campo San Samuele
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Wenecja

Adres

Campo San Samuele, 30124 Venezia VE, Italia

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Patriarchat Wenecji

Wezwanie

św. Samuela

Położenie na mapie Wenecji
Mapa konturowa Wenecji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół San Samuele”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół San Samuele”
Położenie na mapie Wenecji Euganejskiej
Mapa konturowa Wenecji Euganejskiej, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół San Samuele”
Ziemia45°26′00,96″N 12°19′41,16″E/45,433600 12,328100

Kościół San Samuele (pl. kościół św. Samuela) – rzymskokatolicki kościół w Wenecji w dzielnicy (sestiere) San Marco. Administracyjnie należy do Patriarchatu Wenecji. Jest kościołem rektorskim w parafii Santo Stefano Protomartire, wchodzącej w skład dekanatu San Marco - Castello[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotny kościół został zbudowany w 1000 roku przez rodziny Boldù i Soranzo otrzymując wezwanie apostoła Mateusza[2]. Parafia jest poświadczona w dokumentach z 1090 roku, zachowanych wśród dokumentów klasztoru San Giorgio Maggiore w Wenecji; wynika z nich, że jego ówczesnym proboszczem był Pietro Regini[3]. Kościół został odbudowany po pożarze w 1105 roku (wówczas jego orientacja została prawdopodobnie obrócona o 90 stopni)[2] oraz po pożarze w 1168 roku, kiedy to otrzymał wezwanie św. Samuela Proroka[4], kolejnego spośród proroków starotestamentowych, czczonych w Wenecji jako święci z uwagi na jej silne więzi z Bizancjum i kościołem prawosławnym[2]. Kościół został całkowicie przebudowany w 1683 roku, zachowując pierwotny portyk i gotycką absydę[3]. Z tamtego okresu pochodzi też fasada i figura Matki Boskiej nad drzwiami[2].

Na mocy dekretu napoleońskiego Królestwa Włoch z 5 czerwca 1805 roku (oraz kolejnych dekretów) zainicjowano w Wenecji proces kasat i przekształceń kościołów i klasztorów oraz zmian granic parafii[5]. Dzięki napoleońskim dekretom o zniesieniu i koncentracji parafii weneckich wydanym w 1807 roku parafia San Samuele została połączona z parafią Santo Stefano Protomartire, a kościół stał się kościołem filialnym nowo powstałej parafii[3].

W 1952 roku fasada została ponownie przebudowana, a pierwotny, również przebudowany portyk, został odrestaurowany przez architekta Ferdinanda Forlatiego. W tym czasie otwarto także loggię w górnej kondygnacji[2].

Obecnie (2019)[2] kościół jest zdesakralizowany i służy jako miejsce organizacji imprez kulturalnych[6].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół San Samuele jest położony na placu o tej samej nazwie, wychodzącym na Canal Grande. Po obu jego stronach biegną równoległe ulice Calle delle Carrozze i Salizzada Malipiero. Fasada i kampanila są częściowo przesłonięte przez budynki mieszkalne. Apsydy są wciśnięte pomiędzy domy. Prosta fasada została w górnej części przepruta oknem termalnym[a] i zwieńczona niewielkimi, kamiennymi cokołami, na których umieszczono cztery krzyże. Ściany boczne również zostały przeprute dużymi oknami termalnymi[1].

Kampanila[edytuj | edytuj kod]

Wysoka na 28 metrów romańska kampanila, zbudowana w XII wieku z kamienia istryjskiego, należy do najstarszych w Wenecji. W 1984 roku została odrestaurowana. Jest zwieńczona ostrosłupowym hełmem, pokrytym płytkami ołowiowymi. Jej dzwony są uruchamiane ręcznie[2]. Z kampanilą sąsiaduje bezpośrednio dom zbudowany i udekorowany w 1915 roku freskami przez malarza Augusta Sezanne[7].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze podzielone kolumnami z kamienia istryjskiego na trzy nawy jest asymetryczne, ponieważ prawa nawa została znacznie poszerzona w trakcie przebudowy z 1683 roku. Nawy boczne zamknięte są prosto, natomiast gotyckie prezbiterium zamyka wieloboczna apsyda. Nawa główna ma sklepienie kolebkowe[1]

W 1882 roku podczas prac konserwatorskich odkryto pod tynkiem w prezbiterium i apsydzie XV-wieczne freski. Zostały one ponownie odrestaurowane w 1946 i 2000 roku. Są dziełem nieznanego artysty, przez lata były określane jako Szkoła Mantegni i Szkoła Padewska. Przedstawiają Chrystusa, czterech Ewangelistów, czterech Ojców Kościoła – świętych Augustyna, Ambrożego, Hieronima i Grzegorza oraz osiem Sybilli[2]. Na ołtarzu głównym znajduje się czternastowieczny krucyfiks przypisany Paolowi Veneziano. Znajduje się na nim również kultowy obraz Vergine Ortocosta, czczony przez cesarzy bizantyjskich, przywieziony do Wenecji w 1541 roku[4].

Związki z Casanovą[edytuj | edytuj kod]

Przy Calle Malipiero, na prawo od kościoła, znajduje się dom, w którym urodził się Casanova. Jego rodzice pobrali się w tym kościele 17 lutego 1724 roku, a on sam został tu ochrzczony. Grał w orkiestrze teatru San Samuele (funkcjonującym obecnie jako szkoła). W 1740 roku, mając 15 lat, wygłosił swoje pierwsze dwa kazania w tym kościele. Drugie z nich zakończyło się skandalem obyczajowym, który oznaczał koniec jego kapłańskiej kariery[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Okno półokrągłe, podzielone pionowo na 3 części.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Le Chiese delle Diocesi italiane: Chiesa di San Samuele Profeta <sestiere di San Marco, Venezia>. www.chieseitaliane.chiesacattolica.it. [dostęp 2020-01-20]. (wł.).
  2. a b c d e f g h i Jeff Cotton: San Samuele. www.churchesofvenice.co.uk. [dostęp 2020-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-23)]. (ang.).
  3. a b c SIUSA – Sistema Informativo Unificato per le Soprintendenze Archivistiche: Parrocchia di San Samuele, Venezia. siusa.archivi.beniculturali.it. [dostęp 2020-01-20]. (wł.).
  4. a b Venezia Unica – The official tourism website of the City of Venice: Chiesa di San Samuele. events.veneziaunica.it. [dostęp 2020-01-20]. (wł.).
  5. Emma Filipponi: Città e attrezzature pubbliche nella Venezia di Napoleone e degli Asburgo: le rappresentazioni cartografiche. virgo.unive.it. [dostęp 2020-01-20]. (wł.).
  6. ARTE.it: Chiesa di San Samuele. www.arte.it. [dostęp 2020-01-20]. (wł.).
  7. Canal Grande di Venezia: Chiesa e campo di San Samuele. www.canalgrandevenezia.it. [dostęp 2020-01-20]. (wł.).