Kościół Santissima Trinità e San Benedetto al Porto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Santissima Trinità e San Benedetto al Porto
Chiesa della Santissima Trinità e San Benedetto al Porto
kościół parafialny
Ilustracja
Budynek kościoła i plebanii od strony Via San Benedetto
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Genua

Adres

Via S. Benedetto, 12, 16126 Genova, Italia

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

Archidiecezja Genui

Wezwanie

św. Benedykt, Trójca Święta

Położenie na mapie Genui
Mapa konturowa Genui, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Santissima Trinità e San Benedetto al Porto”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Santissima Trinità e San Benedetto al Porto”
Położenie na mapie Ligurii
Mapa konturowa Ligurii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Santissima Trinità e San Benedetto al Porto”
Ziemia44°24′56,4″N 8°54′58,5″E/44,415667 8,916250
Strona internetowa

Kościół Santissima Trinità e San Benedetto al Porto (pol. kościół Trójcy Przenajświętszej i św. Benedykta w Porcie) – rzymskokatolicki kościół w Genui, w dzielnicy San Teodoro. Jest kościołem parafialnym parafii pod tym samym wezwaniem, należącej do dekanatu San Teodoro w Archidiecezji Genui[1].

20 marca 1473 roku w kościele św. Benedykta dokonała swego ostatecznego nawrócenia Caterina Fieschi Adorno, późniejsza św. Katarzyna z Genui.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół cysterski[edytuj | edytuj kod]

Z 1129 roku pochodzi najstarszy dokument, potwierdzający istnienie kościoła pod wezwaniem św. Benedykta oraz znajdującego się w jego sąsiedztwie domu cystersów. Ich klasztor został podporządkowany benedyktynom z sąsiedniego klasztoru Santa Maria delle Grazie di Fassolo. Był pierwszym klasztorem cystersów w Genui. Od XIII wieku pełnił funkcję hospicjum dla pielgrzymów i był często odwiedzany przez Caterinę Fieschi Adorno (późniejszą św. Katarzynę z Genui), która 20 marca 1473 roku w kościele św. Benedykta dokonała swego ostatecznego nawrócenia[2].

Kościół trynitarski[edytuj | edytuj kod]

Cystersi opuścili kościół i klasztor pod koniec XVI wieku. Opuszczony kompleks przejęli w 1593 roku trynitarze, sprowadzeni rok wcześniej z Hiszpanii przez księżnę Zenobię del Carretto, małżonkę Giovanniego Andrei Dorii. Z tej okazji do pierwotnego wezwania kościoła dodano drugie, Trójcy Przenajświętszej. Trynitarze po raz pierwszy pojawili się w Genui w 1201 roku, kiedy zatrzymał się tu ich założyciel, Jan de Matha. Kościół św. Benedykta stał się świątynią rodu Doria. Z uwagi na zły stan techniczny został poddany modernizacji i rozbudowie pod nadzorem architektów Andrei Ceresoli i Gaspare Corte. Prace budowlane rozpoczęto w 1593, a ukończono w 1617 roku, otwierając ponownie kościół dla potrzeb kultu. 5 września 1596 roku Giovanni Andrea Doria otrzymał od papieża Klemensa VIII bullę, na mocy której przy kościele została ustanowiona prywatna parafia rodu Doria, obejmująca jej okoliczne posiadłości, znane jako Fassolo[2].

W 1928 roku w związku z budową drogi Via Adua klasztor został rozebrany, a na jego miejscu wzniesiono obszerny pałac. 29 lipca 1939 roku arcybiskup Genui erygował przy kościele św. Benedykta parafię[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Dwuspadową fasadę poprzedza trójarkadowy portyk, zwieńczony trójkątnym tympanonem[3]. Przestrzeń między łukami arkad wypełnia żelazna krata, wstawiona w 1593 roku przez Giovanniego Andreę Dorię po śmierci i ku pamięci jego żony, Zenobii del Carretto. Jej śmierć upamiętniają dodatkowo płyty nagrobne pod arkadami. Kolumny portyku i marmurowe detale zrealizował Giovanni Battista Carlone[2].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła opiera się na planie centralnym i jest zamknięte półkolistą apsydą[3].

Prezbiterium[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny został wykonany z polichromowanego marmuru. Wyróżnia się w nim tabernakulum z małymi drzwiczkami. Za ołtarzem znajduje się oprawiony w marmurowa ramę obraz początku XVII wieku, pędzla Cesare i Alessandra Semino, przedstawiający tłum świętych ze Świętą Trójcą oraz, poniżej, św. Rocha i św. Marię Magdalenę z przypuszczalnymi zleceniodawcami dzieła, Giovannim Andreą Dorią i Zenobią del Carretto. Na ścianach po obu stronach ołtarza głównego wiszą obrazy przedstawiające świętych: Cecylię, Piotra, Pawła i króla Dawida, namalowane przez Benedetta Brandimarte. Na posadzce przed ołtarzem widnieje herb rodziny Doria z cesarskim orłem w inkrustowanym marmurze[2].

Korpus nawowy[edytuj | edytuj kod]

W ołtarzu z prawej strony, wykonanym z rzeźbionego i pozłacanego drewna, znajduje się obraz pędzla Domenica Parodiego, przedstawiający założycieli trynitarzy: Feliksa de Valois i Jana de Matha. Pierwszy ołtarz po lewej stronie, wykonany również z rzeźbionego i pozłacanego drewna, został poświęcony św. Benedyktowi. Obraz ołtarzowy, Cud św. Benedykta, namalował Domenico Crespi. Drugi ołtarz po lewej stronie, z polichromowanego marmuru, dedykowany został Matce Boskiej Uzdrowienia Chorych (Madonna del Rimedio). Posąg Madonny z Dzieciątkiem pochodzi z XVII wieku[2].

W zakrystii znajduje się płótno Giovanniego Andrei De Ferrari przedstawiający świętych trynitarskich wielbiących Matkę Boską Uzdrowienia Chorych[2].

Organy kościelne zbudował w XVI wieku Lorenzo Stanga[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ParrocchieMap.it: Parrocchia della SS. Trinità e di San Benedetto. www.pmap.it. [dostęp 2019-02-26]. (wł.).
  2. a b c d e f g h I Cistercensi: Benedetto di Fassolo, San. www.cistercensi.info. [dostęp 2019-02-26]. (wł.).
  3. a b Le Chiese delle Diocesi Italiane: Chiesa della Santissima Trinità e San Benedetto al Porto <Genova>. www.chieseitaliane.chiesacattolica.it. [dostęp 2019-02-26]. (wł.).