Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krasnem (stary)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
A-1252 z 19.03.1980[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok z przodu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krasne

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Krasne
Mapa konturowa gminy Krasne, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu rzeszowskiego
Mapa konturowa powiatu rzeszowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°02′52,0″N 22°05′26,2″E/50,047778 22,090611

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krasnem (dekanat Rzeszów Wschód diecezji rzeszowskiej).

Jest to świątynia wybudowana w latach 1742−1748 według projektu architekta Karola Henryka Wiedemanna. Kościół jest niewielki, składa się z jednej nawy, reprezentuje styl barokowy, posiada dwie kaplice i wieżę-dzwonnicę. We wnętrzu znajduje się ołtarz główny w stylu regencji, powstały w I połowie XVIII wieku. Jest ozdobiony bogatą polichromią[2].

W maju 2010 roku rozpoczęto remont kościoła. Wymieniono dach na całej świątyni i strop nawy głównej. W 2011 roku została wykonana izolacja pozioma ścian kościoła. W 2012 roku zabezpieczono strop oraz wzmocniono istniejący strop drewniany nad prezbiterium razem z wykonaniem pomostu komunikacyjnego nad nawą główną do prezbiterium świątyni. Odnowiona została również więźba dachowa, pokrycia dachowe oraz rynny i rury spustowe nad zakrystią od strony południowej kościoła. W 2013 roku wymieniono konstrukcję dachu i pokrycia nad zakrystią od strony północnej oraz wykonano ocieplenia i podbitki dachowe stropu nad nawą główną. W 2014 roku został wykonany remont i położenie tynków ścian zewnętrznych nawy głównej od strony północnej i południowej. W 2015 roku zostały wykonane tynki elewacji prezbiterium oraz zakrystii północnej i południowej. W latach 2012−2015 zostały przeprowadzone prace konserwatorskie przy polichromii nad prezbiterium polegające na odsłonięciu późnobarokowego malowidła oraz jego konserwacji[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-03-13].
  2. Stary kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Krasnem. Stowarzyszenie Rzeszowski Obszar Funkcjonalny. [dostęp 2020-03-11].
  3. Zarys historyczny parafii. Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Krasnem. [dostęp 2020-03-13].