Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipiej Górze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
651/Wlkp/A z 28.02.2008[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Lipia Góra

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Anny w Jaktorowie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Szamocin
Mapa konturowa gminy Szamocin, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu chodzieskiego
Mapa konturowa powiatu chodzieskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia53°03′40,9″N 17°13′03,9″E/53,061361 17,217750

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipiej Górzerzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Anny w Jaktorowie (dekanat Kcynia diecezji bydgoskiej).

Jest to świątynia wzniesiona dla miejscowych ewangelików w 1909 roku. Budowla charakteryzuje się ceglanymi elewacjami, wysokim dachem i centralnie usytuowaną wieżą od zachodu. Kościół razem z dawną pastorówką, terenem przykościelnym i cmentarzem jest przykładem tradycyjnej formy elementu sakralnego wsi z zachowanymi czytelnymi granicami pierwotnego układu przestrzennego. Jest to jeden z nielicznie zachowanych tego typu przykładów w północnej Wielkopolsce[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]