Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku Fabrycznym
Distinctive emblem for cultural property.svg A-806 z 29.03.1999[1]
Ilustracja
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku Fabrycznym
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie Zmartwychwstania Pańskiego
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku Fabrycznym
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku Fabrycznym
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku Fabrycznym
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku Fabrycznym
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku Fabrycznym
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku Fabrycznym
Ziemia52°15′59,84″N 21°04′09,21″E/52,266622 21,069225
Strona internetowa

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku Fabrycznymkościół w Warszawie w dzielnicy Targówek przy ul. Księcia Ziemowita 39.

Świątynia została wzniesiona w okresie międzywojennym w stylu zakopiańskim z drewna dostarczonego przez kolejarzy.

Historia[edytuj]

Powstał z inicjatywy kolejarzy jako wotum wdzięczności Bogu za odzyskanie Niepodległości i dzięki ich osobistej pracy został wzniesiony w 1919 z materiałów pochodzących z rozbiórki Dworca Wileńskiego, zburzonego w okresie I wojny światowej. Zaprojektował go Stefan Szyller, nadając mu pewne cechy stylu zakopiańskiego. Teren kościoła został ogrodzony z wykorzystaniem podkładów kolejowych, z których niektóre stoją do dziś. Ten mały i skromny kościółek odznacza się niepowtarzalną architekturą.

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego został wybudowany jako prowizoryczny i tymczasowy, z myślą postawienia później w tym miejscu świątyni murowanej. Mimo to prawie w niezmienionym kształcie służy wiernym do dnia dzisiejszego. Jedynie w 1948 był gruntownie remontowany i przybyły mu dwie kaplice boczne. Na tle przemysłowego krajobrazu warszawskiego Targówka jest on pięknym i oryginalnym akcentem wnoszącym do budownictwa miejskiego rodzime motywy ludowe.

Opis[edytuj]

Kościół zbudowany został jako jednonawowy, z podcieniami i prostokątnymi okienkami po bokach, o wysokim dachu krytym dachówką z ażurową sygnaturką ze spiczastym hełmem. Przy kościele wzniesiono plebanię w stylu dworkowym, do której budowy użyto materiałów rozbiórkowych z soboru na placu Saskim. Przy kościele stoi drewniana dzwonnica o szkielecie wykonanym z torów kolei petersburskiej.

W otoczeniu kościoła znajdują się: krzyż misyjny, drewniana rzeźba św. Marii Magdaleny korzącej się u stóp Chrystusa, figura Chrystusa Zmartwychwstałego, figura Pana Jezusa Dobrego Pasterza oraz kapliczka Bożego Miłosierdzia z postaciami Chrystusa (przedstawienie inspirowane obrazem "Jezu ufam Tobie") oraz św. Faustyny, Apostołki Miłosierdzia Bożego. Stacje drogi krzyżowej umieszczone są na podkładach kolejowych. Dom parafialny z plebanią utrzymane są w stylu dworkowym.

Wnętrze kościoła jest pozbawione dekoracji, ale posiada 3 drewniane ołtarze zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza. W ołtarzu głównym znajdował się do 1975 stary obraz Zmartwychwstania Pańskiego autorstwa R. Cichacza, zastąpiony w 2003 reprodukcją obrazu "Zmartwychwstanie" Jana Matejki. W pozostałych dwóch umieszczono obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej oraz św. Antoniego. Organy 7-głosowe o trakturze pneumatycznej wykonała firma Adolfa Homana w 1920.

W 2011 r. rozpoczął się generalny remont kościoła, plebanii i dzwonnicy w 85% zrealizowany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. Główna rzeźba nad ołtarzem przedstawiająca postać Zmartwychwstałego Chrystusa została wykonana przez artystę Piotra Grzegorka z Kluczborka absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Po lewej stronie ołtarza głównego, w ołtarzu Bożego Miłosierdzia obok Pana Jezusa Miłosiernego znajdują się wizerunki Św.Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki namalowane przez artystkę Małgorzatę Wrochnę .

Przy kościele 25 października 1919 r. erygowana została parafia, a poświecenia dokonał ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI, 8 września 1919. Świątynia ta została wzniesiona jako wotum dziękczynne za odzyskanie niepodległości przez Polskę.

W czasie II wojny światowej teren Targówka był bardzo gęsto zaludniony - 25 sierpnia 1944 w czasie "Łapanki na Targówku" hitlerowcy zatrzymali 4000 mężczyzn, co jest co roku upamiętniane mszą świętą w intencji ofiar.

W kościele odbywają się koncerty 'Arcydzieła muzyki chóralnej i baroku.

Przypisy