Przejdź do zawartości

Kościół rektoralny św. Karola Boromeusza w Nałęczowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół rektoralny św. Karola Boromeusza
A/865[1] z dnia 12.12.1983
kościół rektoralny
Ilustracja
Elewacja frontowa
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Nałęczów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Jana Chrzciciela

Położenie na mapie Nałęczowa
Mapa konturowa Nałęczowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół rektoralny św. Karola Boromeusza”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół rektoralny św. Karola Boromeusza”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół rektoralny św. Karola Boromeusza”
Położenie na mapie powiatu puławskiego
Mapa konturowa powiatu puławskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół rektoralny św. Karola Boromeusza”
Położenie na mapie gminy Nałęczów
Mapa konturowa gminy Nałęczów, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół rektoralny św. Karola Boromeusza”
Ziemia51°17′19,00″N 22°12′31,05″E/51,288611 22,208625

Kościół rektoralny Świętego Karola Boromeusza – jeden z zabytków miasta Nałęczowa, w województwie lubelskim. Należy do dekanatu Garbów archidiecezji lubelskiej.

Jest to drewniana kaplica ufundowana przez Ludwikę Benni dla uczczenia pamięci swego męża, który miał na imię Karol. Została wzniesiona w stylu zakopiańskim według wzoru Stanisława Witkiewicza. Jej budowa trwała od lutego 1917 roku do czerwca 1919 roku. 22 czerwca 1919 roku biskup lubelski ksiądz Marian Leon Fulman wyraził zgodę na to, aby ksiądz Łuczycki, administrator parafii św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie mógł poświęcić kaplicę i odprawiać w niej msze święte. Od tego czasu kaplica jest własnością parafii. Opiekę nad kaplicą sprawowali pani Elżbieta Czyżewska i rodzina Grochowiczów, która od Ludwiki Benni kupiła willę „Podgórze”. W latach 1962–1965 dzięki ofiarom kuracjuszy i części parafian kaplica otrzymała nowy dach, została przeprowadzona konserwacja wewnątrz i na zewnątrz budynku, posesja została ogrodzona. 23 grudnia 1997 roku arcybiskup lubelski Józef Życiński dekretem kościelnym ustanowił kaplicę kościołem rektoralnym należącym do parafii Św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie, a jego pierwszym rektorem został mianowany ksiądz kanonik Emil Nazarowicz.

W ołtarzu kaplicy znajduje się obraz św. Karola Boromeusza, biskupa Mediolanu, patrona chorych, który jest kopią z kościoła św. Karola Boromeusza w Warszawie na Powązkach[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 23 lipca 2024 [dostęp 2015-10-05].
  2. Kościół Rektoralny pw. św. Karola Boromeusza. Parafia św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie. [dostęp 2015-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (pol.).