Kościół w Tornowie (Eberswalde)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół w Tornowie
Dorfkirche Tornow
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Tornow

Adres

Tornower Dorfstraße 23, Eberswalde-Tornow,

Wyznanie

protestantyzm

Kościół

Ewangelicki Berlina, Brandenburgii i śląskich Górnych Łużyc

Położenie na mapie Brandenburgii
Mapa konturowa Brandenburgii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół w Tornowie”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół w Tornowie”
Ziemia52°49′04,1509″N 13°53′30,0570″E/52,817820 13,891682

Kościół w Tornowie (niem. Dorfkirche Tornow) – protestancki kościół zlokalizowany w Tornowie, południowo-wschodniej części niemieckiego miasta Eberswalde, położonego w Brandenburgii, w powiecie Barnim.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Świątynia jest prostokątną, jednonawową budowlą wzniesioną z ciosów granitowych, z prostokątnym prezbiterium. Została wzniesiona w połowie XIII wieku. Po wschodniej stronie prezbiterium znajduje się grupa trzech okien. Na początku XX wieku kościół został odmalowany po pożarze, zniszczył dużą część malowideł. Do dziś zachowały się tylko niewielkie ich fragmenty[1].

O ile okna w nawie i prezbiterium zostały powiększone, o tyle zespół trzech okien po stronie wschodniej pozostał prawie niezmieniony od czasu budowy. Ich oryginalne dębowe ramy odkryto w 1906, ale potem zostały zastąpione nowymi i nie dotrwały do czasów obecnych[2][3].

Od strony zachodniej znajduje się reprezentacyjny portal ostrołukowy. Jego odpowiednik z czasów znacznie późniejszych, znajduje się po stronie północnej. Łuk tęczowy wewnątrz krytej płaskim stropem nawy, jest również ostrołukowy. Z XIII wieku pochodzą dwa dzwony. Oba są ozdobione medalionami z motywem Baranka, Zwiastowania Maryi, orła askańskiego, niesiena krzyża, Ukrzyżowania i aniołów[2][3].

Szachulcowa wieża dobudowana została w 1796. Również wyposażenie świątyni pochodzi z tamtych czasów[4].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Obiekt otoczony jest cmentarzem[5], na którym znajduje się m.in. grób żołnierza Huberta Grycy i 34 innych nieznanych żołnierzy, w tym sowieckich[6].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tornow und Sommerfelde - Evangelische Stadtkirchengemeinde Eberswalde [online], www.kirche-eberswalde.de [dostęp 2022-09-09] (niem.).
  2. a b TMB Tourismus-Marketing Brandenburg GmbH, Dorfkirche Tornow, Barnimer Land, Eberswalde [online], Dorfkirche Tornow, Barnimer Land, Eberswalde, 10 kwietnia 2017 [dostęp 2022-09-09].
  3. a b Dorfkirche Tornow [online], kulturfeste.de [dostęp 2022-09-09].
  4. Förderkreis Alte-Kirchen Berlin-Brandenburg e.V, Dorfkirche Tornow bei Eberswalde [online], Förderkreis Alte Kirchen Berlin-Brandenburg e.V. [dostęp 2022-09-09] (niem.).
  5. Dane obiektów [online], OpenStreetMap, 15 czerwca 2021 [dostęp 2022-12-11] (pol.).
  6. napis na nagrobku in situ