Kościół św. Stanisława w Dąbrowie Białostockiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Stanisława w Dąbrowie Białostockiej
A-579 z dnia 16.02.2015[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok fasady głównej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Dąbrowa Białostocka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława w Dąbrowie Białostockiej

Wezwanie

św. Stanisława

Położenie na mapie Dąbrowy Białostockiej
Mapa konturowa Dąbrowy Białostockiej, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława w Dąbrowie Białostockiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława w Dąbrowie Białostockiej”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława w Dąbrowie Białostockiej”
Położenie na mapie powiatu sokólskiego
Mapa konturowa powiatu sokólskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława w Dąbrowie Białostockiej”
Położenie na mapie gminy Dąbrowa Białostocka
Mapa konturowa gminy Dąbrowa Białostocka, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława w Dąbrowie Białostockiej”
Ziemia53°39′06″N 23°20′48″E/53,651667 23,346667

Kościół pw. Świętego Stanisława w Dąbrowie Białostockiejrzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Dąbrowa Białostocka, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Dąbrowa Białostocka archidiecezji białostockiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni

Obecny murowany kościół został wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1897-1902, konsekrowany w 1905 roku przez biskupa wileńskiego Edwarda von Roppa. Poprzednia świątynia drewniana została rozebrana przez wiernych, ponieważ obawiali się, że nowa świątynia zostanie przekazana mniszkom prawosławnym, natomiast stara pozostanie w ich rękach. W dwudziestoleciu międzywojennym powstały dwa nowe ołtarze i odnowiono wnętrze świątyni[2].

29 marca 2020 r. podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele miała miejsce interwencja policji w związku z naruszeniem przez miejscowych wiernych i duchowieństwo narodowej kwarantanny, wprowadzonej przez polski rząd na skutek globalnej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Ówczesne regulacje przeciwepidemiczne ograniczały maksymalną liczbę uczestników zgromadzeń publicznych i uroczystości religijnych do 5 osób, natomiast w świątyni zgromadziło się ponad 50 wiernych. Zdarzenie to odbiło się szerokim echem w ogólnopolskich środkach masowego przekazu i było przedmiotem debaty publicznej. Wobec miejscowej parafii rzymskokatolickiej wszczęte zostało wstępne postępowanie wyjaśniające mające na celu skierowanie sprawy do sądu[3][4][5][6]. Był to jeden z dwóch najbardziej rażących przypadków przekroczenia przepisów sanitarnych w województwie podlaskim, drugi miał miejsce w cerkwi św. Jerzego w Białymstoku[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]