Kościół św. Wojciecha w Lewiczynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Wojciecha
w Lewiczynie
Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych
471/A/62 i 79/A/81
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół parafialny św. Wojciecha
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Lewiczyn

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia św. Wojciecha Biskupa i Męczennika i św. Marcina przy Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej

Wezwanie

św. Wojciech

Położenie na mapie gminy Belsk Duży
Mapa konturowa gminy Belsk Duży, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciechaw LewiczynieSanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciechaw LewiczynieSanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciechaw LewiczynieSanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych”
Położenie na mapie powiatu grójeckiego
Mapa konturowa powiatu grójeckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciechaw LewiczynieSanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych”
Ziemia51°48′07,51″N 20°51′39,75″E/51,802086 20,861042

Kościół św. Wojciecha w Lewiczynie – zabytkowy, drewniany kościół w Lewiczynie, w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim. Wraz z dzwonnicą i cmentarzem wpisany do rejestru zabytków w 1962 i 1981[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą drewnianą świątynię wzniesiono w tym miejscu w XIII w. Jej fundatorami byli Lewiccy z Lewiczyna herbu Prawda. Po 300 latach drewniany budynek był w tak złym stanie, że postanowiono zastąpić go nowym. W latach 1606–1608 na miejscu starego kościoła powstał drugi, bardziej okazały, istniejący do dziś. Został ufundowany przez podstolego czerskiego Prokopa Oborskiego. Konsekracja kościoła nastąpiła 27 kwietnia 1608. W połowie XVII w. staraniem miejscowego proboszcza, ks. Andrzeja Gałokowskiego, dobudowano dwuwieżową fasadę. W 1730, podczas silnej burzy, świątynia mocno ucierpiała. Uszkodzony kościół odbudowano, ale już jako jednowieżowy i tak pozostało do dziś[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jednonawowy kościół z drzewa modrzewiowego z bogatym barokowym wystrojem. Ołtarz główny z 1750 ufundowany przez ks. Antoniego Wilskiego, kanonika żmudzkiego i proboszcza lewiczyńskiego. Ołtarze boczne pochodzą z 1742, ambona z 1753. Najcenniejszym i najstarszym skarbem kościoła jest Cudowny Obraz Matki Bożej, Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej. Został on sprowadzony do Lewiczyna przez rodzinę Oborskich i w 1604 podarowany kościołowi przez ks. Jana Opalińskiego, opata z Rokitna, który go otrzymał w spadku po matce. Obraz został namalowany na cyprysowych deskach o wymiarach 85,5 x 118 cm i jest przyozdobiony sukienką wykonaną w XVII w. ze srebrnej blachy. 10 sierpnia 1975, w imieniu papieża Pawła VI, prymas Stefan Wyszyński oraz kardynał Karol Wojtyła dokonali uroczystej koronacji obrazu[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]