Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie
1262 z dnia 22.05.1975[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Fasada kościoła
Państwo

 Polska

Miejscowość

Żyrardów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie

Wezwanie

Wniebowstąpienia Pańskiego

Położenie na mapie Żyrardowa
Mapa konturowa Żyrardowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie”
Położenie na mapie powiatu żyrardowskiego
Mapa konturowa powiatu żyrardowskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie”
Ziemia52°03′21″N 20°25′46″E/52,055833 20,429444
Strona internetowa

Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowierzymskokatolicki kościół parafialny w Żyrardowie, w województwie mazowieckim. Należy do dekanatu Żyrardów diecezji łowickiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowla powstała jako świątynia protestancka. W 1888 roku pastor z Wiskitek, ksiądz Juliusz Bursche, rozpoczął przygotowania do budowy małego domu modlitwy w Żyrardowie. Jednak już w tym samym roku został przeniesiony do warszawskiej parafii, a jego starania były kontynuowane przez nowego pastora - księdza Rudolfa Gustawa Gundlacha. Na budowę nowej świątyni środki finansowe zostały ofiarowane przez ówczesnego dyrektora żyrardowskich zakładów Karola Dittricha, a także przez robotników fabrycznych. Zebrane fundusze oraz pomoc i zaangażowanie parafian pozwoliło na zakończenie w 1898 roku budowy świątyni, która została zaprojektowana i wybudowana w stylu neogotyckim. Uroczyście kościół został poświęcony w dniu 25 września tego samego roku przez superintendenta generalnego księdza Karola Gustawa Manitiusa. W czasie poświęcenia świątynia otrzymała imię Wniebowstąpienia Pańskiego. Po II wojnie światowej, w dniu 3 sierpnia 1969 roku świątynia została przekazana przez parafię ewangelicko-augsburską na rzecz Skarbu Państwa z przeznaczeniem na archiwum. W marcu 1976 roku kościół został kupiony przez parafię rzymskokatolicką. W dniu 27 marca tego samego roku budowla została poświęcona jako kościół katolicki przez księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Obraz "Wniebowstąpienie Pańskie" autorstwa Augusta Frinda

Świątynia została wzniesiona według projektu Pawła Hosera. Jest to wysoka, strzelista, budowla reprezentująca styl neogotycki, murowana, wzniesiona z radziejowickiej cegły, posiadająca nawę prostokątną i prezbiterium wyższe, jednoprzęsłowe, zamknięte trójbocznie, od wschodu mieści się czworoboczna wieża, o dwóch kondygnacjach, zwężająca się ku górze, zakończona jest trójkątnymi szczycikami, pokryta jest ostrołukowym hełmem nakrytym blachą. Dach dwuspadowy jest nakryty blachą. W ołtarzu głównym znajduje się obraz "Wniebowstąpienie Pańskie" namalowany w Monachium przez Augusta Frinda na zlecenie Karola Dittricha[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. mazowieckiego. [dostęp 2013-03-18].
  2. Historia kościoła. Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie. [dostęp 2013-03-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]