Kobus anselli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kobus anselli
Cotterill, 2005
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Rząd parzystokopytne
Rodzina krętorogie
Rodzaj Kobus
Gatunek Kobus anselli

Kobus anselligatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny krętorogich, występujący na terenie Parku Narodowego Upemba w Demokratycznej Republice Kongo. Został opisany w 2005 roku w wyniku analizy 35 okazów muzealnych. Wcześniej nie był zauważony ze względu na podobieństwo do Koba liczi (Kobus leche) a w szczególności do Kobus leche smithemani – podgatunek koba liczi. Niektórzy naukowcy traktują Kobus anselli jako podgatunek Koba liczi, tzn. Kobus leche anselli.

Występowanie i biotop[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Upemba w Demokratycznej Republice Konga. Jego siedliskiemmokradła jeziora Upemba.

Zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Gatunek nie jest objęty konwencją waszyngtońską CITES i nie figuruje w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów. W wyniku prowadzonego na dużą skalę kłusownictwa populacja tego gatunku została zredukowana z 20 tys. osobników w 1980 do około jednego tysiąca w 2005.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Cotterill F. P. D, The Upemba lechwe, Kobus anselli: an antelope new to science emphasizes the conservation importance of Katanga, Democratic Republic of Congo, Journal of Zoology (2005), 265: 113-132, Cambridge University Press (abstrakt) (en)