Kobus anselli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kobus anselli
Cotterill, 2005
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Rząd parzystokopytne
Rodzina krętorogie
Rodzaj Kobus
Gatunek Kobus anselli
Portal Portal Zoologia

Kobus anselligatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny krętorogich, występujący na terenie Parku Narodowego Upemba w Demokratycznej Republice Kongo. Został opisany w 2005 roku w wyniku analizy 35 okazów muzealnych. Wcześniej nie był zauważony ze względu na podobieństwo do Koba liczi (Kobus leche) a w szczególności do Kobus leche smithemani – podgatunek koba liczi. Niektórzy naukowcy traktują Kobus anselli jako podgatunek Koba liczi, tzn. Kobus leche anselli.

Występowanie i biotop[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Upemba w Demokratycznej Republice Konga. Jego siedliskiemmokradła jeziora Upemba.

Zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Gatunek nie jest objęty konwencją waszyngtońską CITES i nie figuruje w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów. W wyniku prowadzonego na dużą skalę kłusownictwa populacja tego gatunku została zredukowana z 20 tys. osobników w 1980 do około jednego tysiąca w 2005.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Cotterill F. P. D, The Upemba lechwe, Kobus anselli: an antelope new to science emphasizes the conservation importance of Katanga, Democratic Republic of Congo, Journal of Zoology (2005), 265: 113-132, Cambridge University Press (abstrakt) (en)