Kodeks Fejervary-Mayer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kodeks Fejervary - Mayer

Kodeks Fejervary - Mayeraztecki dokument prekolumbijski zawierający informacje na temat kalendarza Azteków i związanymi z nim uroczystościami.

Opis[edytuj]

Kodeks Fejervary - Mayer wchodzi w skład Kodeksów Borgia, pochodzi z okolic Choluli w Meksyku, i jest spuścizną kultury nahuatl Puebla-Tlaxcala. Budową, treścią i wyglądem przypomina Kodeks Laud. Unikalną rzeczą jest ilustracja czterech stron kierunków świata, przedstawiona w postaci krzyża z piątą stroną w centrum. Dni kalendarza wyznaczone są zgodnie z kierunkami i każdemu podziałowi towarzyszy para bogów, poświęcone drzewa, ptaki oraz inne postacie wyrażone za pomocą ikon. W środku znajduje się bóg ognia Xiuhtecuhtli. Ilustracja jest też kalendarzem trzynastu miesięcy księżycowych[1].

Kodeks składa się z 17 sekcji. Większość sekcji dotyczy kalendarza. Kilka ostatnich przedstawiają linie i kropki oznaczające liczby i związane są z niezidentyfikowanymi uroczystościami.

Historia[edytuj]

Najstarsze ślady Kodeksu Fejervary - Mayer prowadzą do węgierskiego kolekcjonera Fejérv á ry, który sprzedał manuskrypt angielskiemu filantropowi Joseph Mayer (1803-1886). Ten przekazał unikat Muzeum Publicznemu (Public Museum) w Liverpoolu.

Publikacje[edytuj]

Pierwsza publikacja miała miejsce w 1901 roku we wznowionej publikacji dzieła pt. Antiguidades de Mexico autorstwa Edwarda Kinga[2], z komentarzem Eduard Selera. Publikacja była ufundowana przez Księcia Loubat. Kolejną znaczącą edycją była wydanie kodeksu w Grazu w Austrii[3]. Obecnie oryginał znajduje się w Muzeum Publicznym w Liverpoolu (Anglia).

Przypisy

  1. Zob. pierwsze zdjęcie w galerii
  2. Antiguidades de Mexico Edward King, Meksyk, tom III (Berlin,Londyn, Edynburg)
  3. Akademische Druck - u. Verlagsanstalt, 1971. SPE F 1219 C66 1971

Bibliografia[edytuj]

  • Maria Stern: Malowane księgi Dawnych Narodów Meksyku. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 1980.