Kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolegiata Kamień­ska pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim
A/722 z dnia 15.02.1993 r.[1]
kolegiata, kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kamień Krajeński

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim

Kolegiata
• nadający tytuł

od 1 listopada 1964
papież Paweł VI

Wezwanie

świętych Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie Kamienia Krajeńskiego
Mapa konturowa Kamienia Krajeńskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kolegiata Kamień­ska pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kolegiata Kamień­ska pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kolegiata Kamień­ska pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim”
Położenie na mapie powiatu sępoleńskiego
Mapa konturowa powiatu sępoleńskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kolegiata Kamień­ska pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim”
Położenie na mapie gminy Kamień Krajeński
Mapa konturowa gminy Kamień Krajeński, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kolegiata Kamień­ska pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim”
Ziemia53°31′59,304″N 17°31′19,421″E/53,533140 17,522061

Kolegiata Kamień­ska pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskimkościół barokowy wybudowany w latach 1720-1722 na zrębie murów wcześniejszego kościoła renesansowego.

Kościół jest obiektem murowanym z cegły, otynkowanym, na podmurowaniu z głazów granitowych. Prezbiterium zamknięte jest z trzech stron. Posiada transept w zakończeniu ramion, którego północna część zawiera zakrystię, południowa - kruchtę, a ponad nimi znajdują się empory. Od północy znajduje się dwuprzęsłowa nawa z kruchtą, a od zachodu jest kwadratowa wieża. Okna rozglifione do wnętrza, w nawie zamknięte odcinkowo, w ramionach transeptu półkoliście, w kruchtach natomiast niewielkie, koliste. Dachy siodłowe kryte dachówką. Wieża częściowo wtopiona w korpus, podzielona na dwie kondygnacje gzymsem koronującym korpus. Na południowo-wschodniej ścianie zamknięcia prezbiterium widoczny fragment renesansowego sgraffita z około 1578 z postacią św. Krzysztofa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]