Kolos Naksyjczyków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolos Naksyjczyków
Ilustracja
Zachowany tors posągu
Autor

nieznany

Data powstania

ok. 600–590 p.n.e.

Wymiary

8–10 m

Status

zniszczona; zachowane fragmenty

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Delos i Londyn

Lokalizacja

Muzeum Brytyjskie (Londyn)

Kolos Naksyjczyków – monumentalnych rozmiarów rzeźba przedstawiająca przypuszczalnie boga Apolla, stojąca w starożytności na terenie sanktuarium na wyspie Delos. Do czasów współczesnych zachowała się w kilku fragmentach.

Wzmiankowana w literaturze antycznej rzeźba miała czterokrotnie przewyższać wzrost przeciętnego człowieka[1]. Czas jej wzniesienia określany jest na mniej więcej 600–590 p.n.e.[2] Przedstawiała stojącego w postawie frontalnej mężczyznę z szerokim torsem i wąską, przepasaną talią, z rękami lekko odsuniętymi od ciała[1][2]. Z głowy opadały mu długie włosy z lokami[3]. W lewej ręce przypuszczalnie trzymał łuk[3]. Modelunek postaci był sztywny, w typie kurosa[2]. Wywiercone w kilku miejscach otwory wskazują, że niektóre elementy (np. pas w talii) wykonano z metalu i przymocowano do rzeźby[1][3]. Na podstawie zachowanych fragmentów można wywnioskować, że kolos mierzył ok. 8–10 m wysokości i ważył ok. 50 ton[2].

Do czasów współczesnych przetrwały znajdujące się in situ na terenie sanktuarium Apollona pęknięty na dwie części tors posągu i prostokątna baza o wymiarach 3,47×5,15 m, fragment lewej dłoni przechowywany w muzeum archeologicznym na Delos oraz fragment lewej stopy i część plinty, które od 1819 roku są częścią zbiorów Muzeum Brytyjskiego w Londynie[3]. Na bazie kolosa zachował się fragment inskrypcji o treści „Jestem z jednego kamienia i posąg, i sphelas”, przypuszczalnie oznaczający, że baza i każda z części rzeźby miały charakter monolityczny[2]. Młodsza inskrypcja, datowana na podstawie charakteru pisma na IV wiek p.n.e., upamiętnia fakt wystawienia posągu przez mieszkańców Naksos ku czci Apollina[2]. Na bazie widoczne są także napisy wyryte przez podróżników w czasach nowożytnych[3].

Zgodnie z informacją przekazaną przez Plutarcha kolos został obalony przez palmę zasadzoną w 417 roku p.n.e. przez Nikiasza[3], choć przypuszczalnie po tym incydencie ustawiono go ponownie i przetrwał do końca starożytności[3]. W czasach nowożytnych po raz pierwszy wspomniał kolosa włoski podróżnik Bondelmonte w swojej spisanej około 1420 roku relacji; leżał już wówczas obalony na ziemi[3]. W 1445 roku oglądał go Cyriak z Ankony, wykonując szkic bazy[3]. Jeszcze w 1655 roku, podczas wizyty Melchisédecha Thévenota na Delos, posąg posiadał głowę. W sporządzonych kilka lat później relacjach Jacoba Spona i George’a Whelera zapisano jednak, że od tego czasu głowa w niejasnych okolicznościach zaginęła (rzekomo miał ją wywieźć, wraz z kilkoma innymi fragmentami, niejaki Mr. Simon)[3]. W 1700 roku Joseph Pitton de Tournefort oglądał już tylko części kolosa, które zachowały się do dzisiaj[3].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Alfred Twardecki: Mały słownik sztuki starożytnej Grecji i Rzymu. Warszawa: Unia wydawnicza Verum, 1998, s. 139. ISBN 83-85921-75-3.
  2. a b c d e f Ewdoksia Papuci-Władyka: Sztuka starożytnej Grecji. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, s. 126–127. ISBN 83-01-13525-5.
  3. a b c d e f g h i j k G.M.A. Richter: Kouroi, Archaic Greek Youths. A Study of the Development of the Kouros Type in Greek Sculpture. London: Phaidon Press, 1960, s. 51–52.