Przejdź do zawartości

Kolumbia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010

To jest dobry artykuł
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolumbia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010
Kolumbia
Kod MKOl

COL

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010
Vancouver
Chorąży

Cynthia Denzler

Liczba zawodników

1 w 2 konkurencjach w 1 dyscyplinie

Medale
Pozycja: .
Złoto
0
Srebro
0
Brąz
0
Razem
0

Kolumbia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 – występ kolumbijskiej reprezentacji olimpijskiej podczas zimowych igrzysk w Vancouver w 2010 roku.

Reprezentacja składała się z jednej zawodniczki – była nią Cynthia Denzler, która pełniła rolę chorążej podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk. W dniu otwarcia igrzysk miała 26 lat i 289 dni. W Vancouver wystąpiła w dwóch konkurencjach alpejskich – w slalomie zajęła 51. miejsce, a w slalomie gigancie pominęła jedną z bramek w trakcie pierwszego przejazdu i nie została sklasyfikowana.

Był to debiut Kolumbii w zimowych igrzyskach olimpijskich. Wcześniej, w latach 1932–2008, kraj ten wystawiał swoją reprezentację olimpijską tylko na letnie edycje igrzysk.

Tło startu

[edytuj | edytuj kod]
Logo Kolumbijskiego Komitetu Olimpijskiego

Występy na poprzednich igrzyskach

[edytuj | edytuj kod]

Kolumbia zadebiutowała w igrzyskach olimpijskich w 1932 podczas letnich igrzysk w Los Angeles, pomimo że nie został jeszcze wtedy powołany Kolumbijski Komitet Olimpijski (hiszp. Comité Olímpico Colombiano, COC) – został założony dopiero w 1936 roku[1]. Na igrzyskach w Los Angeles kolumbijska reprezentacja liczyła jednego sportowca, którym był maratończyk Jorge Perry[2]. Od 1932 do 2008 roku Kolumbijczycy wystąpili w 17 letnich igrzyskach olimpijskich i zdobyli 11 medali – 1 złoty, 3 srebrne i 7 brązowych[3]. Jedyny złoty medal dla Kolumbii zdobyła sztangistka María Isabel Urrutia na igrzyskach w Sydney w 2000 roku[4].

Pod koniec lat 90. XX wieku Carlos Orlando Ferreira, ówczesny prezes Kolumbijskiej Federacji Łyżwiarskiej (hiszp. Federación Colombiana de Patinaje), próbował stworzyć odpowiednie warunki szkoleniowe do przygotowania kilku kolumbijskich łyżwiarzy szybkich do ewentualnego startu olimpijskiego. Idea ta jednak nie spełniła się w związku z koniecznością poniesienia zbyt dużych nakładów finansowych[5]. W związku z tym pierwszy występ Kolumbii w zimowych igrzyskach olimpijskich nastąpił dopiero w 2010 roku w Vancouver. Kraj ten zadebiutował w zimowej edycji igrzysk wspólnie z Kajmanami, Ghaną, Pakistanem, Peru, Serbią i Czarnogórą[6].

Pierwsza kolumbijska uczestniczka zimowych igrzysk olimpijskich, alpejka Cynthia Denzler wspomniała, że jest dumna z tego, że będzie pierwszą w historii reprezentantką swojego kraju w zimowych igrzyskach olimpijskich[7].

Przygotowania i występy w sezonie przedolimpijskim

[edytuj | edytuj kod]

Kolumbijska reprezentacja narciarska powstała w 2007 roku, dzięki staraniom Hanspetera Denzlera oraz Andrésa Botero Phillipsbourne'a, członków Kolumbijskiego Komitetu Olimpijskiego[8]. Znajdująca się w kadrze zawodniczka – obywatelka Kolumbii, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii, Cynthia Denzler, przygotowywała się do występu na trasach w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii, a także startowała w zawodach międzynarodowych w Europie, by zyskać doświadczenie i zdobyć wymagane do kwalifikacji olimpijskiej punkty w rankingu FIS[5][8].

W sezonie przedolimpijskim wzięła udział w mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim w Val d’Isère. Wystartowała w slalomie i slalomie gigancie, jednak w obu przypadkach nie została sklasyfikowana, nie kończąc pierwszego przejazdu[9].

Kwalifikacje olimpijskie

[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku Cynthia Denzler otrzymała zgodę Kolumbijskiego Komitetu Olimpijskiego, za pośrednictwem ówczesnego przewodniczącego Andrésa Botero Phillipsbourne'a, na udział w kwalifikacjach olimpijskich w barwach Kolumbii[5].

Okres kwalifikacyjny do igrzysk w Vancouver w przypadku narciarzy alpejskich trwał od lipca 2008 do 25 stycznia 2010. Kwalifikację olimpijską do zawodów w slalomie, slalomie gigancie i zjeździe uzyskali alpejczycy, którzy w tym okresie zdobyli przynajmniej 500 punktów do listy rankingowej publikowanej przez Międzynarodową Federację Narciarską. Z kolei, aby zakwalifikować się do supergiganta i superkombinacji należało zdobyć przynajmniej 120 punktów w tych konkurencjach[10].

Żadnego z tych kryteriów Denzler nie spełniła[11], wobec czego musiała starać się o kwalifikację na igrzyska olimpijskiego według kolejnego kryterium. Zgodnie z nim, do olimpijskich zawodów w slalomie i slalomie gigancie zostali zakwalifikowani zawodnicy, którzy wystąpili w mistrzostwach świata w Val d'Isère w 2009 roku oraz w okresie kwalifikacyjnym zdobyli przynajmniej 140 punktów FIS[12][10]. Reprezentantka Kolumbii wypełniła te kryteria – uczestniczyła w mistrzostwach, choć nie została w nich sklasyfikowana[9], a także w 7. liście rankingowej FIS, opublikowanej 3 lutego 2010[13], zdobyła łącznie 92,41 pkt w slalomie i 79,24 pkt w slalomie gigancie[11], dzięki czemu sumarycznie przekroczyła wymagany limit 140 punktów.

Prawa transmisyjne

[edytuj | edytuj kod]

Z uwagi na coraz większe zainteresowanie sportami zimowymi w Ameryce Południowej, w trakcie trwania igrzysk konieczne było zapewnienie możliwości śledzenia rywalizacji olimpijskiej przez mieszkańców tego kontynentu[14]. Na obszarze Kolumbii prawa do transmisji igrzysk olimpijskich w Vancouver otrzymał nadawca Señal Colombia, dzięki któremu, zdaniem dyrektora Kolumbijskiego Radia i Telewizji – Douglasa Velásqueza Jácome, igrzyska były dostępne dla 94,8% mieszkańców kraju. Transmisje odbywały się trzy razy dziennie (o 7:00 rano, o 12:00 w południe i o 21:30 wieczorem), każda z nich trwała godzinę. Zawody komentowane były przez Carlosa Julio Guzmána – komentatora sportowego oraz Annię Hidalgo – dziennikarkę redakcji sportowej[15].

Ponadto transmisje z igrzysk na obszarze Kolumbii, Argentyny, Boliwii, Chile, Ekwadoru, Paragwaju, Peru i Urugwaju prowadziła amerykańska stacja Entertainment and Sports Programming Network za pośrednictwem telewizji kablowej i satelitarnej[14]. Prawa do emisji zawodów olimpijskich online miała natomiast Terra Networks[16].

Skład reprezentacji

[edytuj | edytuj kod]

W skład reprezentacji Kolumbii na igrzyskach w Vancouver weszła jedna zawodniczka – narciarka alpejska Cynthia Denzler. Zawodniczka urodziła się 12 maja 1983 roku w Santa Ana w amerykańskim stanie Kalifornia[17]. Ma obywatelstwo amerykańskie, jak również szwajcarskie, gdyż jej rodzice są Szwajcarami[18]. W 2007 roku otrzymała również kolumbijskie obywatelstwo, które pozwoliło jej reprezentować Kolumbię na arenie międzynarodowej od sezonu 2007/2008[19]. W barwach tego kraju wystąpiła w 2009 roku na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim w Val d'Isère, jak i w zawodach juniorskich, uniwersyteckich i innych międzynarodowych[20]. Podczas igrzysk w Vancouver wzięła udział w dwóch konkurencjach – slalomie gigancie i slalomie, które przeprowadzono w dniach 24–26 lutego[17].

W skład delegacji olimpijskiej, poza Cynthią Denzler, weszli: jej ojciec – Hanspeter Denzler oraz jej brat – Fabian Denzler. Obaj pełnili rolę trenerów zawodniczki[21][22]. Delegacja wyleciała do Vancouver 10 lutego 2010 i zamieszkała w wiosce olimpijskiej[23].

Udział w ceremoniach otwarcia i zamknięcia igrzysk

[edytuj | edytuj kod]
Reprezentacja Kolumbii podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Vancouver

Rolę chorążej reprezentacji Kolumbii podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver, przeprowadzonej 12 lutego 2010 w hali BC Place Stadium[24], pełniła alpejka Cynthia Denzler. Kolumbijska reprezentacja weszła na stadion jako 19. w kolejności – pomiędzy ekipami z Chińskiej Republiki Ludowej i Chorwacji. Kolumbia była jednym z pięciu państw Ameryki Południowej reprezentowanych na igrzyskach w Vancouver, wraz z Argentyną, Brazylią, Chile i Peru[25].

Denzler była również chorążą podczas ceremonii zamknięcia igrzysk, zorganizowanej 28 lutego 2010[26].

Wyniki

[edytuj | edytuj kod]
Whistler Creekside – arena zmagań narciarzy alpejskich podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver

Narciarstwo alpejskie

[edytuj | edytuj kod]

Rywalizacja olimpijska w narciarstwie alpejskim na igrzyskach w Vancouver odbyła się w dniach 15–27 lutego 2010[27] w Whistler Creekside[28]. Jedyna reprezentantka Kolumbii w tej dyscyplinie, Cynthia Denzler, uczestniczyła w dwóch konkurencjach[29], które przeprowadzono od 24 do 26 lutego[27].

Pierwszą konkurencją, w której wzięła udział, był slalom gigant. Nie ukończyła jednak już pierwszego przejazdu – pominęła jedną z bramek zlokalizowanych na trasie[30] i nie została sklasyfikowana[31][32]. Dwa dni później wystąpiła w zawodach w slalomie. W pierwszym przejeździe uzyskała czas 1:01,14, co dawało jej 63. miejsce. Wyprzedziła w tej rundzie siedem sklasyfikowanych zawodniczek, a do alpejki z najlepszym czasem, Marii Riesch, straciła 10,39 sekundy[33]. W drugim przejeździe reprezentantka Kolumbii osiągnęła czas słabszy o 0,11 sekundy od pierwszego i zajęła 49. miejsce w gronie 55 sklasyfikowanych zawodniczek. Do najlepszej w tym przejeździe, Marlies Schild, straciła 9,33 sekundy[34]. Łącznie w slalomie gigancie Denzler zajęła 51. miejsce ze stratą 19,5 sekundy do mistrzyni olimpijskiej, Riesch. Finalnie Denzler pokonała cztery sklasyfikowane zawodniczki, za nią były Yina Moe-Lange z Danii, Sofia Papamichalopulos z Cypru, Jacky Chamoun z Libanu i Marjan Kalhor z Iranu[35].

Konkurencja Zawodniczka Zjazd 1 Zjazd 2 Łącznie
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Slalom kobiet[33][34][35] Cynthia Denzler 1:01,14 63. 1:01,25 49. 2:02,39 51.
Slalom gigant kobiet[31][36][32] Cynthia Denzler DNF DNF NQ NQ DNF DNF1

Po igrzyskach

[edytuj | edytuj kod]

Pomimo niespełnienia swoich oczekiwań odnośnie do zajęcia miejsca w czołowej trzydziestce którejś z konkurencji podczas igrzysk olimpijskich, Cynthia Denzler w wywiadzie wyraziła swoje zadowolenie z tego, że wzięła udział w igrzyskach oraz nadzieję na to, że jej uczestnictwo spowoduje wzrost zainteresowania sportami zimowymi w kraju[37].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Eduardo Rueda Enciso. Citius, Altius, Fortius. Colombia Olímpica Hazañas y desengaños en la historia deportiva del país. „Credencial Historia”. nr 127, czerwiec 2000. Bogota. [dostęp 2017-01-21]. (hiszp.). 
 2. Colombia at the 1932 Los Angeles Summer Games. sports-reference.com. [dostęp 2017-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-23)]. (ang.).
 3. Colombia. sports-reference.com. [dostęp 2017-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-22)]. (ang.).
 4. María Isabel Urrutia Bio, Stats, and Results. sports-reference.com. [dostęp 2017-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-22)]. (ang.).
 5. a b c Luis Guillermo Ordóñez O. Colombia se estrena en los Juegos Olímpicos de Invierno. „El Espectador”, 22 lutego 2010. [dostęp 2017-01-21]. (hiszp.). 
 6. Počinje zimska sportska bajka u Vankuveru. Radio Slobodna Evropa, 12 lutego 2010. [dostęp 2018-10-12]. (serb.).
 7. Cynthia Denzler aseguró haber 'representando bien' a Colombia, su país de adopción. „El Tiempo”, 26 lutego 2010. [dostęp 2017-01-21]. (hiszp.). 
 8. a b Representante de Colombia en Vancouver-2010 ignora el sabor de la guayaba y del café colombiano. „El Tiempo”, 18 lutego 2010. [dostęp 2017-01-21]. (hiszp.). 
 9. a b DENZLER Cynthia - Biographie. Category: FIS World Ski Championships, Season: 2009. fis-ski.com. [dostęp 2017-01-21]. (ang.).
 10. a b Systèmes de qualification pour les XXIes Jeux olympiques d'hiver, Vancouver 2010. Ski alpin. fis-ski.com. s. 1–3. [dostęp 2017-01-21]. (ang.).
 11. a b 7th FIS Points List 2009/2010. fis-ski.com. [dostęp 2017-01-21]. (ang.).
 12. Colombiana logró el mejor tiempo en la prueba de slalom gigante en el Wales Champion Ship. „El Tiempo”, 12 lutego 2009. [dostęp 2017-01-21]. (hiszp.). 
 13. FIS Points Lists. fis-ski.com. [dostęp 2017-01-21]. (ang.).
 14. a b Será la pantalla de los anillos. espn.com, 12 listopada 2009. [dostęp 2017-01-21]. (hiszp.).
 15. Los Olímpicos de Vancouver por Señal Colombia. „El Tiempo”, 16 lutego 2010. [dostęp 2017-01-21]. (hiszp.). 
 16. Vancouver 2010 Olympic Winter Games Rights Holding Broadcasters. olympic.org. s. 14. [dostęp 2017-01-21]. (ang.).
 17. a b Lisandro Rengifo. Cynthia Denzler, la única representante de Colombia en los Juegos de Invierno. „El Tiempo”, 11 lutego 2010. [dostęp 2017-01-21]. (hiszp.). 
 18. Eliminada representante de Colombia en Olímpicos: no acabó la primera manga del slalom gigante. „El Tiempo”, 24 lutego 2010. [dostęp 2017-01-21]. (hiszp.). 
 19. Denzler no pudo acabar la primera manga. „El Colombiano”, 24 lutego 2010. [dostęp 2017-01-21]. (hiszp.). 
 20. DENZLER Cynthia - Biographie. fis-ski.com. [dostęp 2017-01-21]. (ang.).
 21. Athletes: Cynthia Denzler. nbcolympics.com. [dostęp 2017-01-21]. (ang.).
 22. Murat Karaali. Une Suissesse de Gryon offre les J.O. d'hiver à la Colombie. „Le Régional”. nr 479, s. 26, 19 sierpnia 2009. [dostęp 2017-01-21]. (fr.). 
 23. Murat Karaali. Gryon en route pour les JO de Vancouver. „Le Régional”. nr 502, s. 20, 10 lutego 2010. [dostęp 2017-01-21]. (fr.). 
 24. La cérémonie d'ouverture des Jeux endeuillée par la mort d'un athlète. „Libération”, 13 lutego 2010. [dostęp 2017-01-21]. (fr.). 
 25. Complete list of 2010 Vancouver Winter Olympic flag-bearers. vancouversun.com, 12 lutego 2010. [dostęp 2017-01-21]. (ang.).
 26. The Flagbearers for the Vancouver 2010 Closing Ceremony. olympic.org, 28 lutego 2010. [dostęp 2017-01-21]. (ang.).
 27. a b Schedule and Results: Vancouver 2010 Olympics - Alpine Skiing. vancouver2010.com. [dostęp 2017-01-21]. (ang.).
 28. About Whistler Creekside. „The New York Times”. [dostęp 2017-01-21]. (ang.). 
 29. Cynthia Denzler Bio, Stats, and Results. sports-reference.com. [dostęp 2017-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-27)]. (ang.).
 30. Denzler se salió de la pista. „El Tiempo”, 25 lutego 2010. [dostęp 2017-01-21]. (hiszp.). 
 31. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Giant Slalom Run 1. sports-reference.com. [dostęp 2017-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
 32. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Giant Slalom. sports-reference.com. [dostęp 2017-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
 33. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom Run 1. sports-reference.com. [dostęp 2017-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-12)]. (ang.).
 34. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom Run 2. sports-reference.com. [dostęp 2017-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-09)]. (ang.).
 35. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom. sports-reference.com. [dostęp 2017-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-12)]. (ang.).
 36. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Giant Slalom Run 2. sports-reference.com. [dostęp 2017-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)]. (ang.).
 37. Santiago Hernández Henao. Colombia salta a la nieve de Canadá. „El Colombiano”, 23 lutego 2010. [dostęp 2017-01-21]. (hiszp.).