To jest dobry artykuł

Serbia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Serbia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010
Serbia
Kod MKOl SRB
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010
Vancouver
Chorąży Jelena Lolović (otwarcie),
Vuk Rađenović (zamknięcie)
Liczba zawodników 10 w 8 konkurencjach w 4 dyscyplinach
Medale Złoto
0
Srebro
0
Brąz
0
Razem
0
Reprezentacja Serbii podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Vancouver

Serbia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 – występ kadry sportowców reprezentujących Serbię na igrzyskach w Vancouver w 2010 roku.

Reprezentację tworzyło dziesięcioro zawodników – sześciu mężczyzn i cztery kobiety. Wzięli oni udział w ośmiu konkurencjach w czterech dyscyplinach sportowych – biathlonie, biegach narciarskich, bobslejach i narciarstwie alpejskim. Serbowie nie zdobyli żadnego medalu. Najwyższe, 18. miejsce zajęła serbska bobslejowa czwórka w składzie: Vuk Rađenović. Miloš Savić, Igor Šarčević, Slobodan Matijević. Najlepszy rezultat w konkurencjach indywidualnych osiągnęła natomiast alpejka Jelena Lolović, zajmując 30. miejsce w supergigancie kobiet.

Najmłodszym zawodnikiem w kadrze olimpijskiej Serbii był biegacz narciarski Amar Garibović, który w dniu otwarcia igrzysk miał 18 lat i 162 dni. Najstarszą zawodniczką była natomiast Jelena Lolović (28 lat i 228 dni w dniu otwarcia igrzysk), dla której był to trzeci start olimpijski w karierze. Jednocześnie Lolović po raz trzeci z rzędu pełniła rolę chorążego reprezentacji swojego kraju podczas ceremonii otwarcia. Chorążym Serbii podczas ceremonii zamknięcia igrzysk w Vancouver był Vuk Rađenović.

Był to pierwszy start Serbii na zimowych igrzyskach olimpijskich i trzeci, po letnich igrzyskach w Sztokholmie i Pekinie, start olimpijski tego kraju. Do igrzysk w Turynie sportowcy z Serbii startowali w barwach Jugosławii oraz Serbii i Czarnogóry.

Tło startu[edytuj | edytuj kod]

Występy na poprzednich igrzyskach[edytuj | edytuj kod]

Start Serbii w Vancouver był debiutem tego kraju na zimowych igrzyskach olimpijskich. W latach 1924–1992 Serbowie występowali w reprezentacji Jugosławii, a w latach 1998–2006 wspólnie z Czarnogórcami w reprezentacji Serbii i Czarnogóry[1]. Występ w Vancouver był zarazem trzecim startem olimpijskim Serbii, po letnich występach w 1912 roku w Sztokholmie i w 2008 w Pekinie[2][3].

Podczas poprzednich zimowych igrzysk, które odbyły się w 2006 roku w Turynie, w reprezentacji Serbii i Czarnogóry znalazły się dwie alpejki, które wystąpiły również w Vancouver – Jelena Lolović i Marija Trmčić. Najlepszy rezultat uzyskała Lolović, zajmując 30. miejsce w slalomie gigancie[4]. Poza Lolović i Trmčić w Turynie wystąpił jeszcze jeden alpejczyk, Želimir Vuković, a także biegacz i biathlonista Aleksandar Milenković, biegaczka Branka Kuzeljević oraz łyżwiarz figurowy Trifun Živanović. Z całej ekipy najlepszy wynik olimpijski uzyskał wówczas Živanović, który w konkursie solistów został sklasyfikowany na 26. pozycji[2][5].

Występy w mistrzostwach świata w sezonie przedolimpijskim[edytuj | edytuj kod]

W sezonie przedolimpijskim odbyły się mistrzostwa świata w biathlonie w Pjongczangu. W zawodach tych Milanko Petrović zajął 105. miejsce w biegu indywidualnym, 111. w sprincie oraz 26. w biegu sztafetowym[6]. Nie wystartował natomiast w rozgrywanych w Libercu mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym[7]. W mistrzostwach tych wystąpili Belma Šmrković i Amar Garibović. Šmrković zajęła 90. miejsce w sprincie kobiet techniką dowolną[8], a Garibović był 109. w tej samej konkurencji rozgrywanej wśród mężczyzn[9].

W alpejskich mistrzostwach świata w Val d’Isère wystąpiły Jelena Lolović i Marija Trmčić. Lolović zajęła w tych mistrzostwach 22. miejsce w slalomie, 25. miejsce w slalomie gigancie i 26. w supergigancie[10]. Z kolei Trmčić wystartowała tylko w slalomie, jednak nie ukończyła pierwszego przejazdu i w efekcie nie została sklasyfikowana[11].

Bobsleiści Vuk Rađenović i Igor Šarčević wzięli udział w zorganizowanych na rok przed igrzyskami mistrzostwach świata w Lake Placid. Wspólnie wystartowali w konkursie dwójek i zajęli w nim ostatnie, 32. miejsce[12]. Wraz z Urošem Stegelem i Slavoljubem Nikoliciem byli również zgłoszeni do zawodów czwórek, jednak ostatecznie w nich nie wystartowali[13].

Reprezentacje Serbii w curlingu nie wzięły udziału w przeprowadzonych w 2009 roku mistrzostwach świata kobiet ani mężczyzn[14][15]. Męska reprezentacja wystąpiła natomiast w mistrzostwach Europy grupy B w Aberdeen i zajęła w nich 29. miejsce w gronie 30 drużyn (Serbia okazała się lepsza tylko od Białorusi)[16]. W rankingu Światowej Federacji Curlingu w 2009 roku męska reprezentacja plasowała się na 38., a kobieca na 36. miejscu[17].

Serbska reprezentacja w hokeju na lodzie mężczyzn zwyciężyła w rozegranych w 2009 roku w Nowym Sadzie mistrzostwach świata II dywizji, zwyciężając we wszystkich meczach grupy A i tym samym awansowała do I dywizji[18]. W mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym w Los Angeles zaprezentowała się jedna serbska zawodniczka, Ksenija Jastsenjski. Wystąpiła w konkursie solistek i swój udział zakończyła na programie dowolnym, w którym zajęła 49. miejsce[19].

Troje serbskich snowboardzistów wzięło udział w mistrzostwach świata w Gangwon – Nina Micić zajęła w nich 34. miejsce w slalomie gigancie równoległym[20] i 38. w slalomie równoległym[21], Boris Judin był 37. w slalomie równoległym[22], w slalomie gigancie równoległym został zdyskwalifikowany[23], a z kolei Luka Nikolić uplasował się na 54. miejscu w snowboard crossie[24].

Kwalifikacje olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2009 roku kwalifikację na igrzyska w Vancouver miała zapewnioną alpejka Jelena Lolović oraz biegacze Belma Šmrković i Amar Garibović. W związku z zajęciem przez Lolović piątego miejsca w jednych z zawodów Pucharu Ameryki Północnej i zdobyciu przez nią punktów Pucharu Świata w Aspen oraz w związku z rozwojem narciarstwa i snowboardingu w kraju, sekretarz generalny Związku Narciarskiego Serbii, Dimitrije Lazarovski wyraził nadzieję, że kwalifikację olimpijską uzyska łącznie sześcioro alpejczyków, a także snowboardziści. Wśród potencjalnych kandydatów do występu olimpijskiego, poza Lolović, Belmą Šmrković i Gariboviciem, wymienieni zostali: Nevena Ignjatović i Marija Trmčić (narciarstwo alpejskie), Rejhan Šmrković i Sanjin Dizdarević (biegi narciarskie) oraz Nina Micić i Boris Judin (snowboarding)[25].

Ze wspomnianego grona kwalifikację uzyskały tylko alpejki Ignjatović i Trmčić. Snowboardziści do końca oczekiwali na ewentualne uzyskanie „dzikiej karty” umożliwiającej występ olimpijski[26], ostatecznie jednak pozostali na liście rezerwowej sporządzonej przez Międzynarodową Federację Narciarską[27]. Kwalifikację wywalczyła natomiast serbska bobslejowa czwórka w składzie Vuk Rađenović (pilot), Igor Šarčević, Miloš Savić i Slobodan Matijević. Prawa startu w igrzyskach olimpijskich, pomimo takich oczekiwań, nie wywalczyła reprezentacja tego kraju w curlingu[26].

Wyjazd na igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Vlade Divac – przewodniczący Serbskiego Komitetu Olimpijskiego, członek serbskiej delegacji olimpijskiej na igrzyska w Vancouver

3 lutego 2010 w drogę do Vancouver wyruszyli członkowie serbskiej delegacji olimpijskiej: Branislav Jevtić – attaché misji olimpijskiej, Marina Leković – sekretarz i Ninoslav Cvetanović – fizjoterapeuta[28].

Pierwszymi serbskimi sportowcami, którzy przybyli do wioski olimpijskiej w Whistler, byli biegacze narciarscy i biathloniści. Przylecieli oni do Vancouver 5 lutego wraz z członkami sztabu szkoleniowego. Wraz z nimi do wioski olimpijskiej dotarli dwaj bobsleiści, którzy od 31 stycznia przebywali w Vancouver[28] – przyjechali do Kanady tuż po pozytywnym wyniku przedolimpijskich badań lekarskich przeprowadzonych w Belgradzie[29]. Po zakończeniu ostatnich treningów w Europie, 10 lutego do kadry olimpijskiej dołączyły narciarki alpejskie wraz z trenerem Muratem Gariboviciem[30], natomiast tydzień później przyjechali dwaj bobsleiści wraz z trenerem[28].

W składzie serbskiej delegacji znaleźli się również: Vlade Divac – przewodniczący Serbskiego Komitetu Olimpijskiego, Đorđa Višackog – sekretarz generalny komitetu oraz Peter Vladiković – konsul honorowy Serbii w Kanadzie[31].

Prawa transmisyjne[edytuj | edytuj kod]

W Serbii prawo do transmisji zawodów olimpijskich w Vancouver uzyskały dwie niekodowane stacje naziemne, należące do publicznego nadawcy RTS. Transmisje odbywały się na kanałach RTS1 i RTS2. Ponadto prawa transmisyjne posiadała stacja Eurosport, dostępna w telewizji satelitarnej i online[32].

Znaczki okolicznościowe[edytuj | edytuj kod]

Z okazji igrzysk w Vancouver serbska poczta wyemitowała serię dwóch znaczków pocztowych[33]. Oba znaczki miały wymiary 42x29 i zostały wydane 12 lutego 2010 przez Forum Novi Sad. Pierwszy z nich, o wartości 50 dinarów serbskich, przedstawiał wizerunek narciarki alpejskiej. Na drugim natomiast, o wartości 22 dinarów, przedstawiono sylwetki biathlonistów[34][35]. Ponadto, w związku z setną rocznicą powołania Serbskiego Komitetu Olimpijskiego[36], 23 lutego wyemitowano dodatkowy znaczek na tę okoliczność[37].

Skład reprezentacji[edytuj | edytuj kod]

Spośród piętnastu dyscyplin sportowych, które Międzynarodowy Komitet Olimpijski włączył do kalendarza igrzysk, reprezentacja Serbii wzięła udział w czterech – biathlonie, biegach narciarskich, bobslejach i narciarstwie alpejskim. W składzie znalazło się czterech bobsleistów, trzy narciarki alpejskie, dwoje biegaczy narciarskich i jeden biathlonista[26]. W reprezentacji znalazł się bobsleista Vuk Rađenović, który startował na igrzyskach w Salt Lake City[38], Jelena Lolović, która startowała na igrzyskach w Salt Lake City i Turynie[39] oraz Marija Trmčić, która wystąpiła w Turynie[40].

W poniższej tabeli przedstawiono skład serbskiej reprezentacji na igrzyskach w Vancouver. W przypadku, gdy dany zawodnik wystąpił również na poprzednich igrzyskach, podano miejsca, które zajął w poszczególnych konkurencjach.

Biathlon (1)
Zawodnik Data urodzenia Miejsca na ZIO 2006 Źródło
sprint bieg pościgowy bieg masowy bieg indywidualny sztafeta
Milanko Petrović 21 września 1988 [41]
Biegi narciarskie (2)
Zawodnik Data urodzenia Miejsca na ZIO 2006 Źródło
sprint indywidualny
technika dowolna
sprint drużynowy
technika klasyczna
indywidualny
technika klasyczna
indywidualny
bieg łączony
indywidualny
bieg masowy
sztafeta
Amar Garibović 7 września 1991 [42]
Belma Šmrković 14 sierpnia 1990 [43]
Bobsleje (4)
Zawodnik Data urodzenia Miejsca na ZIO 2006 Źródło
dwójki czwórki
Slobodan Matijević 14 marca 1988 [44]
Vuk Rađenović 7 czerwca 1983 [38]
Igor Šarčević 25 sierpnia 1984 [45]
Miloš Savić 1 marca 1987 [46]
Narciarstwo alpejskie (3)
Zawodnik Data urodzenia Miejsca na ZIO 2006 Źródło
zjazd supergigant slalom gigant slalom kombinacja
Nevena Ignjatović 28 grudnia 1990 [47]
Jelena Lolović 14 lipca 1981 43 30 43 DNF [39]
Marija Trmčić 20 października 1986 46 [40]

Statystyki według dyscyplin[edytuj | edytuj kod]

Lp Dyscyplina Mężczyźni Kobiety Łącznie
1 Biathlon 1 1
2 Biegi narciarskie 1 1 2
3 Bobsleje 4 4
4 Narciarstwo alpejskie 3 3
Łącznie 6 4 10

Udział w ceremoniach otwarcia i zamknięcia igrzysk[edytuj | edytuj kod]

Rolę chorążego reprezentacji Serbii podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver, przeprowadzonej 12 lutego 2010 w hali BC Place Stadium, pełniła alpejka Jelena Lolović. Były to jej trzecie z rzędu igrzyska, podczas których wystąpiła w roli chorążej swojej reprezentacji[48][3]. Serbska reprezentacja weszła na stadion jako 69. w kolejności – pomiędzy ekipami z Senegalu i Słowacji[49].

Podczas ceremonii zamknięcia igrzysk, zorganizowanej 28 lutego 2010, chorążym serbskiej reprezentacji był bobsleista Vuk Rađenović[50].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Biathlon pictogram.svg Biathlon[edytuj | edytuj kod]

Na igrzyskach w Vancouver wystartował jeden serbski biathlonista – Milanko Petrović. Wziął udział w dwóch konkurencjach indywidualnych – sprincie i biegu na 20 km. W sprincie zajął 81. miejsce w gronie 87 sklasyfikowanych zawodników. Do zwycięzcy biegu, Vincenta Jaya, stracił 4 min i 31,1 s[51]. W biegu na 20 km Petrović był 87. i wyprzedził tylko grenlandzkiego zawodnika reprezentującego Danię, Øysteina Slettemarka. Do triumfatora zawodów, Emila Hegle Svendsena, Petroviciowi zabrakło 11 min i 21,5 s[52].

Konkurencja Zawodnik Wynik Miejsce
Czas Pudła
Sprint mężczyzn – 10 km[51] Milanko Petrović 28:38,9 1+3 81.
Bieg indywidualny mężczyzn – 20 km[52] Milanko Petrović 59:44,0 2+1+2+2 87.

Cross country skiing pictogram.svg Biegi narciarskie[edytuj | edytuj kod]

W olimpijskiej kadrze Serbii znalazło się dwoje biegaczy narciarskich – Belma Šmrković i Amar Garibović. Oboje wystąpili w biegach indywidualnych rozgrywanych techniką dowolną – Šmrković na dystansie 10 km, a Garibović na 15 km. Šmrković zajęła w swoim biegu ostatnie, 77. miejsce ze stratą 10 min i 49 s do mistrzyni olimpijskiej, Charlotte Kalli. Do bezpośrednio wyprzedzającej ją Rosany Kiroski Serbka straciła ponad minutę[53]. Garibović w swoim starcie uplasował się na 80. miejscu wśród 95 sklasyfikowanych zawodników. Jego strata do Dario Cologni, zwycięzcy biegu, wyniosła 6 min i 35,7 s[54].

Konkurencja Zawodnik Kwalifikacje Ćwierćfinały Półfinały Finały
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Bieg indywidualny kobiet – 10 km techniką dowolną[53] Belma Šmrković 35:47,4 77.
Bieg indywidualny mężczyzn – 15 km techniką dowolną[54] Amar Garibović 40:12,0 80.

Bobsleigh pictogram.svg Bobsleje[edytuj | edytuj kod]

Na torze bobslejowym podczas igrzysk w Vancouver zaprezentowała się serbska czwórka mężczyzn w składzie: Vuk Rađenović. Miloš Savić, Igor Šarčević, Slobodan Matijević. Pilotem serbskiego boba był Rađenović[55]. Zespół ten zajął 18. miejsce w olimpijskiej rywalizacji czwórek. Spośród sklasyfikowanych bobów Serbowie wyprzedzili Koreańczyków, Chorwatów i Japończyków. Do triumfatorów tej konkurencji, pierwszego zespołu amerykańskiego, stracili w czterech przejazdach łącznie 5,89 s[56].

Konkurencja Zawodnik Zjazd 1 Zjazd 2 Zjazd 3 Zjazd 4 Łącznie
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Ślizg czwórek mężczyzn[57][58][59][56][60] Vuk Rađenović
Miloš Savić
Igor Šarčević
Slobodan Matijević
52,37 20. 52,40 17. 52,84 19. 52,74 17. 3:30,35 18.

Alpine skiing pictogram.svg Narciarstwo alpejskie[edytuj | edytuj kod]

W konkurencjach alpejskich przeprowadzonych w ramach igrzysk w Vancouver wystąpiły trzy serbskie zawodniczki – Nevena Ignjatović, Jelena Lolović i Marija Trmčić. Wszystkie trzy zaprezentowały się w slalomie, Ignjatović i Lolović wystąpiły ponadto w slalomie gigancie i supergigancie[61].

Najlepszy wynik uzyskała Lolović w supergigancie, zajmując 30. miejsce wśród 38 sklasyfikowanych zawodniczek. Do złotej medalistki, Andrei Fischbacher, straciła 6,53 s. Druga z serbskich reprezentantek w tej konkurencji, Ignjatović, nie ukończyła zawodów[62]. Z kolei w slalomie to Ignjatović uzyskała najlepszy rezultat spośród serbskich alpejek – 32. miejsce, podczas gdy Lolović i Trmčić nie zostały sklasyfikowane. Ignjatović wyprzedziła 23 sklasyfikowane zawodniczki, a do triumfatorki zawodów, Marii Riesch, straciła 7,59 s[63]. W slalomie gigancie natomiast obie Serbki zostały sklasyfikowane – Lolović zajęła 33. pozycję, a Ignjatović była 39. W tej konkurencji sklasyfikowano 60 zawodniczek. Mistrzyni olimpijska, Viktoria Rebensburg, uzyskała łączny czas lepszy od Lolović o 7,43 s, a od Ignjatović o 10,40 s[64].

Konkurencja Zawodniczka Zjazd 1 Zjazd 2 Łącznie
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Slalom kobiet[65][66][63] Nevena Ignjatović 55,27 41. 55,21 33. 1:50,48 32.
Jelena Lolović 1:05,67 68. DNS DNS DNF DNF
Marija Trmčić DNF DNF DNS DNS DNF DNF
Slalom gigant kobiet[67][68][64] Nevena Ignjatović 1:20,04 40. 1:17,47 39. 2:37,51 39.
Jelena Lolović 1:20,03 39. 1:14,51 32. 2:34,54 33.
Supergigant kobiet[62] Nevena Ignjatović DNF DNF
Jelena Lolović 1:26,67 30.

Powrót olimpijczyków do kraju[edytuj | edytuj kod]

Jako pierwsi do kraju powrócili biegacze narciarscy – Belma Šmrković i Amar Garibović. Trzy dni po udziale w biegach indywidualnych, które odbyły się 15 lutego, wyruszyli w drogę powrotną do kraju. Wrócili drogą lotniczą z Calgary do Frankfurtu, w niemieckim mieście wylądowali o godz. 16:40[69].

Pozostali członkowie kadry olimpijskiej powrócili do Serbii 3 marca, kiedy w godzinach popołudniowych wylądowali na lotnisku w Belgradzie[55].

Dzień po powrocie olimpijczyków do kraju, 4 marca, w siedzibie głównego sponsora komitetu olimpijskiego (firmy Telenor) zorganizowana została konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego Serbskiego Komitetu Olimpijskiego – Vlade Divaca oraz członków reprezentacji olimpijskiej – alpejki Ignjatović i czwórki bobsleistów Rađenović, Šarčević, Matijević i Savić[55].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Olympic Countries (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-25)].
 2. a b Serbia and Montenegro at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03].
 3. a b Serbia (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03].
 4. Serbia and Montenegro Alpine Skiing at the 2006 Torino Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03].
 5. Figure Skating at the 2006 Torino Winter Games: Men's Singles (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03].
 6. Milanko Petrovic (ang.). biathlonresults.com. [dostęp 2017-01-03].
 7. PETROVIC Milanko - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-01-03].
 8. SMRKOVIC Belma - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-01-03].
 9. GARIBOVIC Amar - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-01-03].
 10. LOLOVIC Jelena - results: FIS World Ski Championships (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-01-03].
 11. TRMCIC Marija - results: FIS World Ski Championships (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-01-03].
 12. World Championship Lake Placid 21/02/2009 19:00 2-man Bobsleigh (ang.). ibsf.org. [dostęp 2017-01-03].
 13. World Championship Lake Placid 28/02/2009 15:00 4-man Bobsleigh (ang.). ibsf.org. [dostęp 2017-01-03].
 14. Tournament details: The Mount Titlis World Women's Curling Championship 2009 (ang.). worldcurling.org. [dostęp 2017-01-05].
 15. Tournament details: Ford World Men's Curling Championship 2009 (ang.). worldcurling.org. [dostęp 2017-01-05].
 16. Tournament details: Le Gruyère European Curling Championships 2009 (ang.). worldcurling.org. [dostęp 2017-01-05].
 17. Association Summary: Serbia (ang.). worldcurling.org. [dostęp 2017-01-05].
 18. 2009 IIHF World Championship Serbia Novi Sad Division II - Group A - statistics (ang.). iihf.com. [dostęp 2017-01-05].
 19. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ladies - Result (ang.). isuresults.com. [dostęp 2017-01-05].
 20. Gangwon (KOR) World Snowboard Championships - Ladies' Parallel GS 20.01.2009 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-01-05].
 21. Gangwon (KOR) World Snowboard Championships - Ladies' Parallel Slalom 21.01.2009 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-01-05].
 22. Gangwon (KOR) World Snowboard Championships - Men's Parallel Slalom 21.01.2009 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-01-05].
 23. Gangwon (KOR) World Snowboard Championships - Men's Parallel GS 20.01.2009 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-01-05].
 24. Gangwon (KOR) World Snowboard Championships - Men's Snowboardcross 18.01.2009 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-01-05].
 25. M. Tašković: Jedino Lolovićeva prošla sve kapije do Vankuvera (serb.). sport.blic.rs, 6 grudnia 2009. [dostęp 2017-01-03].
 26. a b c N. Mandrapa: Na Olimpijadu kao turisti!? (serb.). novosti.rs, 31 stycznia 2010. [dostęp 2017-01-03].
 27. Summary of Quota allocation as per 18.01.2010 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-01-03].
 28. a b c Kompletira se tim Srbije (serb.). oks.org.rs, 8 lutego 2010. [dostęp 2017-01-03].
 29. Svetlana Todorov: Bob reprezentacija na medicinskim pregledima pred Vankuver (serb.). rzsport.gov.rs, 29 stycznia 2010. [dostęp 2017-01-03].
 30. Nordijski skijaši Srbije završili pripreme za Vankuver (serb.). sport.blic.rs, 2 lutego 2010. [dostęp 2017-01-03].
 31. Sutra u Vankuveru počinju Zimske olimpijske igre (serb.). sport.blic.rs, 11 lutego 2010. [dostęp 2017-01-03].
 32. Vancouver 2010 Olympic Winter Games Rights Holding Broadcasters (ang.). olympic.org. s. 7. [dostęp 2017-01-03].
 33. Prigodne poštanske marke (serb.). posta.rs, 2010. [dostęp 2017-01-03].
 34. Stamps issued by Serbia in 2010 - RS006.10 (ang.). wnsstamps.post. [dostęp 2017-01-03].
 35. Stamps issued by Serbia in 2010 - RS007.10 (ang.). wnsstamps.post. [dostęp 2017-01-03].
 36. M. Rajković: Srbija u novom olimpijskom veku (serb.). novosti.rs, 28 lutego 2010. [dostęp 2017-01-03].
 37. Stamps issued by Serbia in 2010 - RS008.10 (ang.). wnsstamps.post. [dostęp 2017-01-04].
 38. a b Vuk Rađenović Bio, Stats, and Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-14)].
 39. a b Jelena Lolović Bio, Stats, and Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-12)].
 40. a b Marija Trmčić Bio, Stats, and Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-18)].
 41. Milanko Petrović Bio, Stats, and Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-16)].
 42. Amar Garibović Bio, Stats, and Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-13)].
 43. Belma Šmrković Bio, Stats, and Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-13)].
 44. Slobodan Matijević Bio, Stats, and Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-15)].
 45. Igor Šarčević Bio, Stats, and Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-24)].
 46. Miloš Savić Bio, Stats, and Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)].
 47. Nevena Ignjatović Bio, Stats, and Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-27)].
 48. Serbia and Montenegro (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-18)].
 49. Complete list of 2010 Vancouver Winter Olympic flag-bearers (ang.). vancouversun.com, 12 lutego 2010. [dostęp 2017-01-03].
 50. The Flagbearers for the Vancouver 2010 Closing Ceremony (ang.). olympic.org, 28 lutego 2010. [dostęp 2017-01-03].
 51. a b Biathlon at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's 10 kilometres Sprint (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-23)].
 52. a b Biathlon at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's 20 kilometres (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-15)].
 53. a b Whistler Olympic Park. Cross-Country Skiing: Ladies' 10 km Free - Results (ang.). fis-ski.com, 15 lutego 2010. [dostęp 2017-01-02].
 54. a b Schedule and Results: Vancouver 2010 Winter Olympics. Cross-Country Skiing. Men's 15 km Free (ang.). vancouver2010.com. [dostęp 2017-01-04].
 55. a b c Olimpijski tim se vratio iz Vankuvera (serb.). oks.org.rs, 3 marca 2010. [dostęp 2017-01-04].
 56. a b Schedule and Results: Vancouver 2010 Winter Olympics. Bobsleigh. Four-Man (ang.). vancouver2010.com. [dostęp 2017-01-04].
 57. Schedule and Results: Vancouver 2010 Winter Olympics. Bobsleigh. Four-Man - Heat 1 (ang.). vancouver2010.com. [dostęp 2017-01-04].
 58. Schedule and Results: Vancouver 2010 Winter Olympics. Bobsleigh. Four-Man - Heat 2 (ang.). vancouver2010.com. [dostęp 2017-01-04].
 59. Schedule and Results: Vancouver 2010 Winter Olympics. Bobsleigh. Four-Man - Heat 3 (ang.). vancouver2010.com. [dostęp 2017-01-04].
 60. Serbia Bobsleigh at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-07)].
 61. Serbia Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-26)].
 62. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Super G (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-13)].
 63. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)].
 64. a b Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Giant Slalom (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)].
 65. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom Run 1 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)].
 66. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Slalom Run 2 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)].
 67. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Giant Slalom Run 1 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)].
 68. Alpine Skiing at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's Giant Slalom Run 2 (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2017-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)].
 69. Kompletiran Olimpijski tim Srbije na ZOI Vankuver 2010 (serb.). oks.org.rs, 18 lutego 2010. [dostęp 2017-01-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]