Kompot (narkotyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy narkotyku. Zobacz też: artykuł dotyczący napoju.
Iniekcja taniej, zanieczyszczonej heroiny

Kompot (polska heroina) – narkotyk otrzymywany domową metodą, którego produkcja opracowana została w połowie lat 70. XX w. przez studentów chemii Politechniki Gdańskiej[1][2]. Kompot składa się z alkaloidów opium z przewagą morfiny, kodeiny i heroiny (nie zawiera czystej heroiny)[2][3][4]. Proces produkcji sprawia, że jest to substancja bardzo zanieczyszczona[5].

Kompot ma postać gorzkiej, żółtobrązowej do ciemnobrązowej, lekko oleistej cieczy o ciężkim, słodkim zapachu[potrzebny przypis].

Kompot często mylony jest z mlekiem (mieszaniną bezwodnika octowego z wysuszonym mleczkiem makowym pozyskiwanym z niedojrzałych główek rośliny), którego produkcja jest „najczęściej kojarzona z narkomanami schyłku PRL” i stanowiła jedną z trzech metod domowego pozyskiwania narkotyków opartych o mak (trzecią było gotowanie wywaru ze słomy makowej, nazywanego zupą lub makiwarą, przeznaczonego do spożycia). Wśród wspominanych środków kompot był najtrudniejszy w produkcji[6], a zarazem najsilniej odurzający[7], pozostałe metody zaś cechowały się sezonową dostępnością[2].

Na Białorusi kompot jest najpopularniejszą substancją psychoaktywną wśród osób obserwowanych na liście nadzoru narkologicznego w placówkach ochrony zdrowia. W 1998 stanowili oni 75,8% zarejestrowanych, w 2012 zaś – 53%, przy czym ich liczba wzrosła 2,5 razy w latach 1998–2012[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]