Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PZWL Wydawnictwo Lekarskie
ilustracja
Skrót PZWL
Status prawny Sp. z o. o.
Adres ul. Daimlera 2, 02-460 Warszawa
Data założenia 8 czerwca 1945
Publikacji rocznie ponad 100
Kapitał zakładowy 4 100 000 zł
Strona internetowa wydawnictwa
Od 75 lat wspieramy profesjonalizm

PZWL Wydawnictwo Lekarskie – największe i najstarsze polskie wydawnictwo medyczne, którego powstanie zainicjował prof. Stanisław Konopka w czerwcu 1945 r. w Warszawie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

PZWL wydaje literaturę profesjonalną, skupiając się przy tym głównie na sektorze medycznym i akademickim, ale ma też w swojej ofercie publikacje o charakterze poradnikowym i popularnonaukowym, przygotowane z myślą o odbiorcy nieprofesjonalnym.

Uzupełnieniem oferty wydawniczej jest działalność edukacyjno-szkoleniowa, w ramach której oficyna oferuje bezpłatne, profesjonalne konferencje i szkolenia, skierowane do sektora medycznego, obecnie przygotowywane w formie webinarów.

Pierwsza siedziba wydawnictwa znajdowała się w budynku wyremontowanej Państwowej Szkoły Higieny (PZH) przy ul. Chocimskiej 24 w Warszawie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia PZWL rozpoczęła się 8 czerwca 1945 r.[2][3][4], kiedy to z inicjatywy prof. Stanisława Konopki[5], w Ministerstwie Zdrowia został utworzony Wydział Naukowo-Wydawniczy, w którego miejsce 1 kwietnia 1946 r.[6] powołano pod wspólnym kierownictwem Główną Bibliotekę Lekarską i Lekarski Instytut Naukowo-Wydawniczy[7]. Głównym zadaniem tych instytucji była odbudowa polskiego zaplecza naukowo-wydawniczego w dziedzinie medycyny i nauk pokrewnych, ponieważ podczas II wojny światowej, zniszczeniu uległo prawie 80% zbiorów.

Kolejne lata intensywnej pracy prof. Konopki i jego współpracowników, zaowocowały stworzeniem sieci bibliotek lekarskich na terenie całego kraju, zabezpieczeniem tysięcy zbiorów naukowych i księgozbiorów oraz wznowieniem działalności naukowo-wydawniczej w sektorze czasopism i książek medycznych[8].

5 listopada 1949 r. na mocy zarządzenia ówczesnego Ministra Zdrowia dra Tadeusza Michejdy[9], Lekarski Instytut Naukowo-Wydawniczy został przekształcony w samodzielny Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich (PZWL) i pod tą nazwą, przez ponad 40 lat zapewniał Polakom dostęp do rzetelnej wiedzy. W 1993 r., po przemianach ustrojowych, państwowe przedsiębiorstwo przekształciło się w prywatną spółkę pracowniczą, która w 1998 r.[10] stała się częścią Grupy PWN.

Zakres działalności[edytuj | edytuj kod]

Publikacje PZWL Wydawnictwa Lekarskiego są przeznaczone zarówno dla studentów medycyny jak i profesjonalistów, rozwijających wiedzę praktyczną. Oprócz książek, PZWL wydaje także czasopisma np. „Położna. Nauka i Praktyka”, czy popularne serie, takie jak „Analiza Przypadków” oraz „W Gabinecie Lekarza Specjalisty”, tworzone przez najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach i dostarczające najnowszą wiedzę z praktyki klinicznej.

Wydawnictwo posiada również ofertę szkoleniowo-edukacyjną, w ramach której przygotowuje bezpłatne webinary oraz akademie online dla środowiska medycznego. Jej uzupełnieniem są także portale internetowe dla profesjonalistów, takie jak nursing.com.pl, czy wirtualna biblioteka IBUK Libra, która udostępnia online ponad 32,5 tysiąca publikacji, zarówno studentom uczelni, jak i kadrze naukowej. Czytelnia online od ponad dekady wspiera środowisko akademickie materiałami do nauki zdalnej, zapewniając streaming treści naukowych i zaawansowane narzędzie do pracy z tekstem. Platforma jest partnerem większości uczelni medycznych w Polsce i jest dla nich dużym wsparciem, w czasie kiedy pandemia COVID-19 zmusiła wszystkich do skupienia aktywności na kanałach internetowych.

PZWL przygotowuje także wiarygodne poradniki dla pacjentów i rodziców, nad których jakością czuwają ci sami specjaliści, którzy tworzą profesjonalne publikacje.

Dorobek wydawniczy[edytuj | edytuj kod]

PZWL Wydawnictwo Lekarskie wydaje każdego roku ponad 100 nowych publikacji i do tej pory opublikowało już ponad 15 tysięcy tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym 320 mln egzemplarzy. Dorobek PZWL jest wynikiem zaangażowania kilku pokoleń wybitnych autorów i wydawców oraz współpracy z najważniejszymi instytucjami medycznymi, naukowymi i wydawniczymi w kraju i za granicą, a są wśród nich m.in.: Narodowy Instytut Onkologii, Narodowy Instytut Kardiologii, Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Matki Polki, Centrum Zdrowia Dziecka, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH oraz uczelnie medyczne, a także wydawnictwa zagraniczne: Masson z Francji, Georg Thieme Verlag, Springer-Verlag, Schattauer z Niemiec, McGraw-Hill i Lippincott Williams & Wilkins z USA oraz Blackwell Publishing i Oxford University Press z Wielkiej Brytanii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Index Copernicus, Roczniki Państwowego Zakładu, Index Copernicus, 1998 [dostęp 2020-07-07] (pol.).
  2. Zespół - Szukaj w Archiwach, www.szukajwarchiwach.gov.pl [dostęp 2020-07-07].
  3. Cybra - Łódzka Regionalna Biblioteka Cyfrowa, cybra.lodz.pl [dostęp 2020-07-07].
  4. 1. Paciorek M. Prasa lekarska w Polsce w latach 1945-1949. Kwartalnik Historii Nauki i Techniki, 2010, 55/3-4, 149-184. http://bazhum.muzhp.pl/media/files/Kwartalnik_Historii_Nauki_i_Techniki/Kwartalnik_Historii_Nauki_i_Techniki-r2010-t55-n3_4/Kwartalnik_Historii_Nauki_i_Techniki-r2010-t55-n3_4-s149-184/Kwartalnik_Historii_Nauki_i_Techniki-r2010-t55-n3_4-s149-184.pdf
  5. Cybra - Łódzka Regionalna Biblioteka Cyfrowa [dostęp 2020-07-07] (pol.).
  6. 1. Justyna Adamus-Kowalska Standard tworzenia i opisu dokumentów elektronicznych dla potrzeb systemu informacji archiwalnej, Praktyka i teoria informacji naukowej i telefonicznej, nr 3 (72)/2010, XVIII, 16-20. http://www.ptin.us.edu.pl/pelne_teksty/2010_3.pdf (dostęp 07.07.2020 r.)
  7. Zespół - Szukaj w Archiwach, www.szukajwarchiwach.gov.pl [dostęp 2020-07-07].
  8. Główna Biblioteka Lekarska - Oddział Bielsko-Biała, www.gbl.home.pl [dostęp 2020-07-07].
  9. Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 października 1949 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich"., isap.sejm.gov.pl [dostęp 2020-07-07].
  10. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-07-07].