Kodeina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kodeina
Kodeina
Kodeina
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C18H21NO3
Masa molowa 299,36 g/mol
Wygląd bezwonny biały proszek lub bezbarwne kryształy o gorzkim smaku[2]
Identyfikacja
Numer CAS 76-57-3
PubChem 5284371[3]
DrugBank APRD00120[4]
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja
Legalność w Polsce środek odurzający grupII-N i III-N

Kodeina, metylomorfina (łac. Codeinum) – organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów fenantrenowych, wchodzący w skład opium (0,7–2,5%). Jest zaliczana do grupy substancji opioidowych i ma silny depresyjny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy; w swojej grupie jest druga pod tym względem po morfinie. Jest metylową pochodną morfiny, z niej chemicznie otrzymywaną, i wykazuje podobne działanie[5]. Znosi odczuwanie bólu (w większych dawkach całkowicie)[potrzebny przypis], wywołuje euforię, senność, błogą apatię, wprowadza w stan niewrażliwości na przykre doznania, spowalnia perystaltykę żołądka i jelit, powoduje zanik odczuwania głodu[6].

Metabolizm[edytuj]

Kodeina (podobnie jak większość leków) w organizmie metabolizowana jest przez kompleks enzymów wątrobowych cytochromu P-450. W ciągu pierwszych 24 godzin po przyjęciu wydalane jest z moczem około 90% przyjętej dawki, z czego około 85% w postaci zmetabolizowanej. Ważniejsze metabolity[7][8]:

 • morfina (ok. 5%–10% dawki) – powstaje poprzez demetylację kodeiny przy udziale izoenzymu CYP2D6. Uważa się, że to ona w głównej mierze odpowiada za działanie przeciwbólowe wywołane przez kodeinę. Stąd osoby, które mają zmniejszoną wydajność tego enzymu, mogą odczuwać słabsze działanie przeciwbólowe.
 • norkodeina (około 10% dawki) – powstaje przy udziale izoenzymu CYP3A4
 • 70–80% sprzęgane jest z kwasem glukuronowym do 6-glukuronidu kodeiny.

Kodeina w lecznictwie[edytuj]

W lecznictwie stosowany jest fosforan kodeiny, który łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego – czas przechodzenia do krwi to około 60 minut[potrzebny przypis].

Okres działania kodeiny wynosi 2 do 6 godzin. W śladowych ilościach przedostaje się do mleka matek karmiących. Rzadziej od morfiny prowadzi do uzależnienia, przeważnie po dłuższym i częstszym podawaniu.

Kodeina wchodzi w skład wielu leków złożonych – najczęściej z kwasem acetylosalicylowym, paracetamolem, ibuprofenem, sulfogwajakolem i kofeiną. Najsilniejszym lekiem dostępnym bez recepty jest Antidol 15[9]. Jest on lekiem opioidowym i zawiera 15 mg kodeiny w połączeniu z paracetamolem. Jako lek OTC (bez recepty) z tak dużą dawką kodeiny jest stosowany w wyjątkowych sytuacjach bólowych: po urazach, zabiegach chirurgicznych, operacyjnych, silnych bólach kostno-stawowych, po ekstrakcji zęba oraz bólach nowotworowych[potrzebny przypis]. Kodeina obecnie jest substancją ogólnie dostępną w Polsce.

Działanie wykorzystywane w lecznictwie[edytuj]

 • przeciwbiegunkowe
 • przeciwkaszlowe – w dawkach mniejszych niż mających działanie przeciwbólowe (standardowo 8–15 mg); działanie przeciwkaszlowe utrzymuje się około 3 godzin, a wywołane jest przez oddziaływanie substancji na ośrodek mózgowy odpowiedzialny za oddychanie
 • przeciwbólowe (około trzykrotnie słabsze od morfiny)[potrzebny przypis].

Szerzej stosowana od czasów II wojny światowej jako substytut coraz trudniej dostępnej morfiny. W dużych dawkach przeciwbólowych objawy niepożądane (narkotyczne) kodeiny są zbyt nasilone[potrzebny przypis], więc zwykle stosuje się ją w dawkach jednorazowych 15–30 mg razem z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi[potrzebny przypis].

Interakcje[edytuj]

Działania niepożądane[edytuj]

 • Apatia, poprawa nastroju, senność, otępienie, zawroty głowy, zaparcie, spowolnienie rytmu oddechowego (najczęściej u osób w wieku podeszłym i dzieci), euforia, nadmierne uspokojenie – po zażyciu kodeiny nie powinno się prowadzić samochodu ani wykonywać czynności wymagających skupienia.
 • Reakcje alergiczne, wysypka, swędzenie skóry.
 • Tolerancja i uzależnienie (typu morfinowego).
 • Przy zażyciu dawki powyżej 30 mg kodeina może wywołać stan półsnu, w którym kodeina bardzo silnie oddziałuje na podwzgórze w związku z jej dużą ilością we krwi[potrzebny przypis]. Dochodzi wtedy do zaburzenia pracy mózgu, na skutek czego człowiek zapada w sen, natomiast podwzgórze usiłując się bronić przed działaniem substancji wysyła impulsy nerwowe do przysadki, pobudzając układ nerwowy. W takim momencie człowiek zasypia i budzi się w ciągu bardzo krótkiego czasu, przy czym powstaje zaburzenie półsnu, czyli zanikania świadomości na krótki czas i jej odzyskiwania, a co za tym idzie silnej dezorientacji[potrzebny przypis].

Uzależnienie[edytuj]

Kodeina wywołuje uzależnienie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Uzależnienie psychiczne rozwija się bardzo szybko, najczęściej w ciągu kilku lub kilkunastu dni w związku z chęcią przeżywaniu stanu, jaki daje kodeina[potrzebny przypis]. Uzależnienie fizyczne rozwija się w okresie około 6–12 miesięcy, po którym jej odstawienie powoduje typowe objawy zespołu abstynencyjnego: drażliwość, brak chęci do działania, problemy ze snem, bóle głowy i silną potrzebę zażycia narkotyku[10].

Przypisy

 1. a b Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne: Farmakopea Polska VI. Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2002, s. 1176. ISBN 83-88157-18-3.
 2. a b Podręczny słownik chemiczny. Romuald Hassa, Janusz Mrzigod, Janusz Nowakowski (redaktorzy). Wyd. I. Katowice: Videograf II, 2004, s. 191. ISBN 8371832400.
 3. Kodeina – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
 4. a b c d Kodeina (APRD00120) – informacje o substancji aktywnej (ang.). DrugBank.
 5. Kodeina. Farmakognozja Online. [dostęp 2011-08-02].
 6. Wielki leksykon leków. Wydawnictwo Amber.
 7. ZR. Chen, AA. Somogyi, G. Reynolds, F. Bochner. Disposition and metabolism of codeine after single and chronic doses in one poor and seven extensive metabolisers. „Br J Clin Pharmacol”. 31 (4), s. 381-390, 1991. PMID: 2049245. 
 8. TB. Vree, RT. van Dongen, PM. Koopman-Kimenai. Codeine analgesia is due to codeine-6-glucuronide, not morphine. „Int J Clin Pract”. 54 (6), s. 395-398, 2000. PMID: 11092114. 
 9. Obwieszczenie Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie ogłoszenia Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. [dostęp 2011-11-03].
 10. Marzena Pasek: Narkotyki przy tablicy. Warszawa: Toret, 2000, s. 74. ISBN 83-907315-9-2.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.