Kondopoga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kondopoga
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Rosja
Republika  Karelia
Populacja (2005)
• liczba ludności

34 381
Nr kierunkowy 81451
Kod pocztowy 186220–186225
Tablice rejestracyjne 10
Położenie na mapie Karelii
Mapa lokalizacyjna Karelii
Kondopoga
Kondopoga
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Kondopoga
Kondopoga
Ziemia62°12′N 34°16′E/62,200000 34,266667
Strona internetowa
Portal Portal Rosja

Kondopoga (ros. Кондопога, karelski Kondupohju, fiń. Kontupohja) – miasto w północno-zachodniej części Federacji Rosyjskiej, w Republiki Karelii.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość leży w południowej części Karelii, nad jeziorem Onega, w pobliżu miejsca, w którym wpada do niego rzeka Suna. Kondopoga położona jest Rejonie kondopożskim i stanowi jego centrum administracyjne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miasta jest pochodzenia karelskiego i może oznaczać niedźwiedzi ślad, niedźwiedzia łapa, albo też niedźwiedzi zalew. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1495 roku. Przez długie lata była to niewielka osada. W 1892 Kondopoga liczyła ok. 300 mieszkańców i znajdowało się w niej 48 domów i 2 cerkwie (cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej oraz cerkiew Narodzenia Matki Bożej). Szybki rozwój miasta rozpoczął się w okresie ZSRR w związku z rozwojem w Karelii przemysłu i wynikającym z tego napływem rosyjskich osadników. W 1938 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Rok: Liczba ludności:
1996 37 200
2000 37 000
2002 34 836
2005 34 381

Kondopoga liczy 34.381 mieszkańców (1 stycznia 2005 r.). Jest ona jedynym miastem na terenie rejonu kondopożskiego i skupia blisko 80% ogółu ludności tej jednostki podziału administracyjnego. Zdecydowaną większość populacji stanowią Rosjanie. Liczba mieszkańców miasta w ostatnich latach dość szybko spada w wyniku emigracji ludności do większych miast (głównie Petersburga) w poszukiwaniu pracy.

 Zobacz też: Zamieszki w Kondopodze.

Na przełomie sierpnia i września 2006 r. o Kondopodze było głośno w mediach światowych z powodu zamieszek do jakich doszło pomiędzy zamieszkującymi miasto Rosjanami a przybyszami z północnego Kaukazu, głównie Czeczenami. W ich wyniku dwie osoby zginęły, a wiele zostało rannych. Władze miasta utrzymywały, iż zajścia miały charakter chuligański a ich tłem był konflikt ekonomiczny, zaś organizacje obrony praw człowieka wskazywały na ich nacjonalistyczno-rasistowski charakter[1].

Sport[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Po rozpadzie Związku Radzieckiego gospodarka miasta, jak i całej Karelii znalazła się w kryzysie. Mimo to Kondopoga jest jednym z centrów gospodarczych Karelii. W mieście znajduje się przemysł drzewny, celulozowo-papierniczy oraz budowlany. Z Kondopogi pochodzi ok. 1/3 całej rosyjskiej produkcji papieru gazetowego. W miejscowości zlokalizowane są także zakłady przemysłu spożywczego, przetwarzające płody rolne, gdyż rejon kondopożski jest jednym z karelskich centrów rolnictwa. Zatrudniają one zwykle niewielką liczbę osób i produkują głównie na potrzeby lokalnego rynku.

Istotne znaczenie w gospodarce miasta odgrywają szeroko rozumiane usługi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Agata Dubas: Widmo brunatnej Rosji. Anna Łabuszewska (red.), Katarzyna Kazimierska (red.), Dorota Nowacka (graf.), Jim Todd. Warszawa: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, 2008, seria: Prace OSW. ISSN 1642-4484.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]