Przejdź do zawartości

Kondopoga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kondopoga
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Rosja

Republika

 Karelia

Populacja (2005)
• liczba ludności


34 381

Nr kierunkowy

81451

Kod pocztowy

186220–186225

Położenie na mapie Karelii
Mapa konturowa Karelii, na dole znajduje się punkt z opisem „Kondopoga”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kondopoga”
Ziemia62°12′N 34°16′E/62,200000 34,266667
Strona internetowa

Kondopoga (ros. Кондопога, karelski Kondupohju, fiń. Kontupohja) – miasto w północno-zachodniej części Federacji Rosyjskiej, w Republiki Karelii.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość leży w południowej części Karelii, nad jeziorem Onega, w pobliżu miejsca, w którym wpada do niego rzeka Suna. Kondopoga położona jest Rejonie kondopożskim i stanowi jego centrum administracyjne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miasta jest pochodzenia karelskiego i może oznaczać niedźwiedzi ślad, niedźwiedzia łapa, albo też niedźwiedzi zalew. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1495 roku. Przez długie lata była to niewielka osada. W 1892 Kondopoga liczyła ok. 300 mieszkańców i znajdowało się w niej 48 domów i 2 cerkwie (cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej oraz cerkiew Narodzenia Matki Bożej). Szybki rozwój miasta rozpoczął się w okresie ZSRR w związku z rozwojem w Karelii przemysłu i wynikającym z tego napływem rosyjskich osadników. W 1938 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Rok: Liczba ludności:
1996 37 200
2000 37 000
2002 34 836
2005 34 381

Kondopoga liczy 34.381 mieszkańców (1 stycznia 2005 r.). Jest ona jedynym miastem na terenie rejonu kondopożskiego i skupia blisko 80% ogółu ludności tej jednostki podziału administracyjnego. Zdecydowaną większość populacji stanowią Rosjanie. Liczba mieszkańców miasta w ostatnich latach dość szybko spada w wyniku emigracji ludności do większych miast (głównie Petersburga) w poszukiwaniu pracy.

 Zobacz też: Zamieszki w Kondopodze.

Na przełomie sierpnia i września 2006 r. o Kondopodze było głośno w mediach światowych z powodu zamieszek do jakich doszło pomiędzy zamieszkującymi miasto Rosjanami a przybyszami z północnego Kaukazu, głównie Czeczenami. W ich wyniku dwie osoby zginęły, a wiele zostało rannych. Władze miasta utrzymywały, iż zajścia miały charakter chuligański a ich tłem był konflikt ekonomiczny, zaś organizacje obrony praw człowieka wskazywały na ich nacjonalistyczno-rasistowski charakter[1].

Sport[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Po rozpadzie Związku Radzieckiego gospodarka miasta, jak i całej Karelii znalazła się w kryzysie. Mimo to Kondopoga jest jednym z centrów gospodarczych Karelii. W mieście znajduje się przemysł drzewny, celulozowo-papierniczy oraz budowlany. Z Kondopogi pochodzi ok. 1/3 całej rosyjskiej produkcji papieru gazetowego. W miejscowości zlokalizowane są także zakłady przemysłu spożywczego, przetwarzające płody rolne, gdyż rejon kondopożski jest jednym z karelskich centrów rolnictwa. Zatrudniają one zwykle niewielką liczbę osób i produkują głównie na potrzeby lokalnego rynku.

Istotne znaczenie w gospodarce miasta odgrywają szeroko rozumiane usługi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Agata Dubas: Widmo brunatnej Rosji. Anna Łabuszewska (red.), Katarzyna Kazimierska (red.), Dorota Nowacka (graf.), Jim Todd. Warszawa: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, 2008, seria: Prace OSW. ISSN 1642-4484.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]