Sortawała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sortawała
Сортавала
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Rosja
Republika  Karelia
Rejon rejon sortawalski
Populacja (2009)
• liczba ludności

19300
Nr kierunkowy +7 81430
Kod pocztowy 18679x
Położenie na mapie Karelii
Mapa lokalizacyjna Karelii
Sortawała
Sortawała
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Sortawała
Sortawała
Ziemia61°42′N 30°40′E/61,700000 30,666667
Strona internetowa
Portal Portal Rosja

Sortawała (ros. Сортавала, fiń. Sortavala) – miasto w zachodniej Karelii, w europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Stanowi ważny port nad Jeziorem Ładoga. Ośrodek administracyjny rejonu sortawalskiego republiki Karelii.

Sortawała istniała jako osada od X wieku. Była jednym z fińskich ośrodków handlu z Księstwem Kijowskim. W XIII powstał tu zamek. W tym czasie dostała się pod panowanie Nowogrodu. Od 1617 na mocy traktatu stołbowskiego wraz z całą Karelią trafiła w ręce szwedzkie) (bezpośrednio do Wielkiego Księstwa Finlandii). W 1653 uzyskała prawa miejskie. W 1721 po pokoju w Nystad znowu wróciła do Rosji. Rosjanie zaczęli nazywać miasto Sierdobol.

Rozwój miasta nastąpił w II połowie XIX wieku. W 1918 Sortawała została przyłączona do niepodległej Finlandii. W 1940 w znacznym stopniu uległa zniszczeniu w czasie wojny zimowej (Talvisota) i na mocy traktatu pokojowego znalazła się w rękach Związku Radzieckiego. W latach 19411944 miasto ponownie było w rękach Finów. Po zakończeniu II wojny światowej znacznie podupadło, a większość jego mieszkańców wyjechała do Finlandii.

Rozwinięty jest tutaj przemysł środków transportu, maszynowy, drzewny, materiałów budowlanych, spożywczy i lekki. Miasto znane jest z kamieniołomów granitu eksploatowanych od XVIII wieku. Rozwija się tutaj turystyka, w tym turystyka uzdrowiskowa. W mieście zachowały się zabytki fińskiej architektury z przełomu XIX i XX wieku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]