Koronnik czarny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koronnik czarny
Balearica pavonina[1]
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd żurawiowe
Rodzina żurawie
Podrodzina koronniki
Rodzaj Balearica
Gatunek koronnik czarny
Podgatunki
  • B. pavonina pavonina
  • B. pavonina ceciliae
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Koronnik czarny (Balearica pavonina) – gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae). Zamieszkuje strefę Sahelu i jej okolice. Narażony na wyginięcie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wygląd zewnętrzny
Upierzenie ciemnołupkowoszare; skrzydła są trójbarwne biało-, czarno- i rdzawoczerwone. Na głowie słomianożółta zbudowana z cienkich piór korona, znajdująca się w tylnej części głowy. Nieopierzone policzki są białe (w razie zaniepokojenia przybierają czerwony kolor). Na przedniej części szyi zwisa mały czerwony płat skórny. Długie nogi koloru szarego.
Rozmiary
długość ciała: 100–105 cm, rozpiętość skrzydeł: 180–200 cm[3]
Masa ciała
3,5–4 kg[3]
Zachowanie
Żyją pojedynczo, w parach lub w małych grupach. Wykorzystują drzewa do obserwacji okolicy. Ptaki wydają krótkie odgłosy, które brzmią jak: konk lub ka-wonk. Często przebywają w grupach z innymi ptakami. Tańczą nie tylko podczas godów, ale także aby rozładować agresję czy wzmocnić więzi między partnerami.

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

W dwóch podgatunkach zamieszkuje obszar od Senegambii do Czadu (B. p. pavonina) oraz obszar od Czadu do Sudanu, Etiopii i Erytrei; południowa granica występowania sięga do Sudanu Południowego i północnej Kenii (B. p. ceciliae)[3].

Środowisko[edytuj | edytuj kod]

Podczas gniazdowania koronniki czarne można napotkać na otwartych obszarach, zarówno wilgotnych, jak i suchych; preferuje jednak słodkowodne bagna, podmokłe tereny trawiaste oraz obrzeża zbiorników wodnych. W Sudanie najchętniej zasiedla obszary z wodą sięgającą do 1 m nad poziom gruntu z roślinnością, na którą składają się m.in. rośliny z rodzajów: cibora, ponikło, sitowie, włośnica i Cynodon. Preferuje żerowanie na otwartych obszarach z krótkimi trawami, może gniazdować na wyżynach (szczególnie w zachodniej Afryce). Poza sezonem lęgowym w dużych skupiskach przenosi się na mokradła, często żeruje w pobliżu stad bydła lub wysypisk śmieci[4].

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Odżywia się nasionami, owadami (w tym prostoskrzydłe), dwuparcami[5], również niewielkimi roślinami[4]. Czasami poluje również na płazy bezogonowe, gady[5], ryby, mięczaki i skorupiaki[4]. Zjada również ziarna z upraw, może poczynić szkody. Zdaje się zjadać dowolne znalezione pożywienie[5].

Lęgi[edytuj | edytuj kod]

Okres lęgowy trwa od maja do grudnia w Afryce zachodniej, zaś we wschodniej części kontynentu – od czerwca do stycznua. Pojedyncza para zajmuje 0,5–1 km²[4]. Gniazdo to nieregularny kopiec z materii roślinnej. Zniesienie lizy od 2 do 5 jaj. Inkubacja trwa 28–31 dni. Młode niedługo po wykluciu dołączają do żerowania z rodzicami. Są w pełni opierzone po 60–100 dniach życia[5].

Status zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

IUCN uznaje koronnika czarnego za gatunek narażony na wyginięcie (VU, Vulneable) od 2010 roku (stan w 2016); wcześniej, w latach 2000–2008 uchodził za gatunek bliski zagrożenia (NT, Near Threatened). Wschodnia populacja liczyła w 2004 około 28–55 tys. osobników, natomiast zachodnia około 15 tys. osobników (w 2004). Zagrożeniem dla gatunku jest głównie utrata środowiska wskutek osuszania mokradeł, nadmiernego wypasu bydła, przekształcania środowiska w krajobraz rolniczy, zanieczyszczenia pochodzenia rolniczego i industrialnego oraz budowa tam. Obecne jest również zjawisko kłusownictwa i łapania żywych ptaków do niewoli. Części koronników szarych, zwłaszcza głowa i skrzydła, znajdują zastosowanie w praktykach medycyny ludowej niektórych ludów[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Balearica pavonina, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Balearica pavonina. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b c Archibald, G.W., Meine, C.D., Kirwan, G.M. & Garcia, E.F.J.: Black Crowned-crane (Balearica pavonina). W: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. 2016. [dostęp 12 stycznia 2016].
  4. a b c d e Black Crowned-crane Balearica pavonina. BirdLife International. [dostęp 12 stycznia 2016].
  5. a b c d Black crowned-crane (Balearica pavonina). ARKive. [dostęp 12 stycznia 2016].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]