Przejdź do zawartości

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie
Zabytek: nr rej. 426 z 30.08.1985[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Jeleniewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie

Wezwanie

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie”
Położenie na mapie powiatu suwalskiego
Mapa konturowa powiatu suwalskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie”
Położenie na mapie gminy Jeleniewo
Mapa konturowa gminy Jeleniewo, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie”
Ziemia54°12′05″N 22°54′46″E/54,201389 22,912778

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewierzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w dawnym mieście, obecnie wsi Jeleniewo, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Suwałki – Miłosierdzia Bożego diecezji ełckiej.

Historia i architektura

[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia drewniana wzniesiona w 1878. W dniu 7 czerwca 1899 została poświęcona przez biskupa Antoniego Baranowskiego. Ostatnio budowla została gruntownie wyremontowana. Wymieniono dach – na nowy z wiór, wymieniono okna w świątyni, wymieniono całe oszalowanie wewnątrz – na sklepieniu i ścianach, założono nowe deskowanie, wymieniono starą zniszczoną posadzkę i założono nową, sładającą się z desek dębowych. Ołtarz główny oraz konfesjonały reprezentują styl rokokowy i pochodzą z rozebranego kościoła w Magdalenowie koło Wigier. We wnętrzu można zobaczyć zabytkowe obrazy z połowy XIX stulecia oraz zabytkowe stacje drogi krzyżowej również z XIX wieku.[2] Na strychu świątyni mieści się, największa w Polsce, kolonia nielicznego nietoperza nocka łydkowłosego (dla którego powstał obszar Natura 2000)[3].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2014-05-19].
  2. Jeleniewo – Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Diecezja ełcka. [dostęp 2014-05-19]. (pol.).
  3. Jeleniewo. Suwalski Park Krajobrazowy. [dostęp 2014-05-19]. (pol.).