Kościół św. Wojciecha i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciążu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Wojciecha i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciążu
A-329 z dnia 26.06.1998[1]
kościół parafialny
Ilustracja
elewacja frontowa
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Raciąż

Adres

ul. Wolności 17
09-140 Raciąż

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Wojciecha w Raciążu

Wezwanie

św. Wojciecha
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Raciąża
Mapa konturowa Raciąża, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciążu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciążu”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciążu”
Położenie na mapie powiatu płońskiego
Mapa konturowa powiatu płońskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciążu”
Ziemia52°46′57,04″N 20°06′51,59″E/52,782510 20,114330

Kościół świętego Wojciecha i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciążurzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Raciąż, w województwie mazowieckim. Należy do dekanatu raciążskiego diecezji płockiej.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół na zdjęciu z około 1915 r.

Świątynia została zbudowana na miejscu poprzedniej drewnianej świątyni pochodzącej z 1729 roku. W związku z tym że ta budowla nie była w stanie pomieścić coraz większej liczby wiernych, zaistniała potrzeba wybudowania nowej murowanej świątyni. Kamień węgielny został położony w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w 1875 roku, w czasie urzędowania księdza proboszcza Rocha Filochowskiego. Prace budowlane trwały 11 lat. Od 17 do 20 sierpnia 1886 roku trwały uroczystości związane z poświęceniem kościoła. Konsekracja odbyła się w dniu 19 sierpnia, czyli w czwartek w oktawie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przewodniczył jej biskup Henryk Kossowski. Nowa świątynia otrzymała wtedy wezwanie: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Do jesieni 1887 roku wymalowano wnętrze kościoła. Także w tym roku została wykonana polichromia i został wstawiony nowy ołtarz w stylu neogotyckim do kaplicy różańcowej, a także została zamontowana nowa ambona. W późniejszych latach zostały wstawione w świątyni dwa rzędy dębowych ławek. Nowy ołtarz główny został umieszczony w kościele w październiku 1892 roku. W 1893 roku świątynia wzbogaciła się o duży konfesjonał w prezbiterium i wielki, drewniany krzyż w kruchcie. Został zbudowany także ołtarz św. Antoniego i zostały zmodernizowane organy. Prace te zostały wykonane w czasie urzędowania księdza proboszcza Ludomira-Dunin Wolskiego. Świątynia przetrwała I wojnę światową, natomiast w czasie II wojny światowej hitlerowcy urządzili w niej magazyn. Kościół nie doznał jednak większych uszkodzeń. W 2004 roku świątynia otrzymała relikwie św. Wojciecha, patrona parafii i Raciąża, sprowadzone z Gniezna[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2014-09-08].
  2. Historia parafii i kościoła w Raciążu. Parafia św. Wojciecha w Raciążu. [dostęp 2014-09-08]. (pol.).