Królewskie Muzeum Ontario

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Królewskie Muzeum Ontario
Royal Ontario Museum
Ilustracja
Budynek muzeum.
Państwo

 Kanada

Miejscowość

Toronto

Adres

100 Queen’s Park

Data założenia

16 kwietnia 1912

Położenie na mapie Toronto
Mapa konturowa Toronto, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Królewskie Muzeum Ontario”
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Królewskie Muzeum Ontario”
Położenie na mapie Ontario
Mapa konturowa Ontario, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Królewskie Muzeum Ontario”
Ziemia43°40′03,36″N 79°23′40,16″W/43,667600 -79,394490
Strona internetowa
Wschodnie wejście do kompleksu ROM
Fragment dawnej ekspozycji dinozaurów

Królewskie Muzeum Ontario (ang. Royal Ontario Museum) – największe muzeum w Kanadzie, znajdujące się w Toronto, przy Bloor i Avenue Rd. Oprócz stałych ekspozycji, muzeum przygotowuje wystawy czasowe, organizuje warsztaty i prelekcje.

Muzeum posiada ponad 6 milionów eksponatów, rocznie dodaje się ok. 70 tys. nowych. Muzeum utworzył 16 kwietnia 1912 lokalny parlament Ontario, przez uchwalenie ROM Act. Oficjalnie otworzył je 19 marca 1914 Duke of Connaught z rodziny królewskiej. Był to budynek znajdujący się obecnie na tyłach kompleksu, drugi budynek dodano w 1933. Potem jeszcze dodawano lub rekonstruowano całość parę razy. Do 1955 ROM funkcjonowało jako 5 osobnych muzeów, a w 1968 oddzielono go oficjalnie od uniwersytetu.

ROM co roku odwiedza około miliona osób. Muzeum oferuje m.in. ok. 40 galerii. Pierwszymi eksponatami przy głównym wejściu są totemy Indian Nisgaas i Haida (Kolumbia Brytyjska nad Pacyfikiem) o wysokości 24,5 m. Zostały zakupione w 1920. Hall, w którym stoją totemy, ma sklepienie wyłożone kafelkami z weneckiego szkła, połyskujące złotem. Dekoracje sufitu nawiązuje do 16 różnych kultur. Ekspozycje w muzeum dotyczą wielu tematów, od kamieni szlachetnych po odtworzoną jaskinię nietoperzy i żywe owady z rejonów tropikalnych, dinozaurów i innych dawno wymarłych zwierząt. Oddzielne piętra w paru budynkach poświęcone są historii Indian zamieszkujących Ontario, wyrobom Inuitów, sztuce i cywilizacji starożytnych Greków, Egipcjan czy Rzymian, a także wnętrzom europejskim z różnych okresów historycznych.

ROM posiada jeden z największych zbiorów dzieł sztuki Chin i Korei. Kolekcja obejmuje 8 tys. lat. Znaleźć w niej można zarówno misternie zdobione przedmioty codziennego użytku, jak i grobowiec dynastii Ming. Ostatnio muzeum wzbogaciło się o 1.800 okazów sztuki chińskiej i neolitycznej od państwa Tanenbaum. Wartość darowanej kolekcji jest szacowana na ponad 100 milionów dolarów. W SR Perren Gem and Gold Room znajdują się klejnoty, kamienie szlachetne i kryształy. Można zobaczyć między innymi największy na świecie ceruzyt (898 karatów).

Discovery Gallery i Hands-on Biodiversity, to z kolei ekspozycje w muzeum ROM, które charakteryzują się interaktywnymi eksponatami.