Kraj północnomorawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kraj północnomorawski (czes. Severomoravský kraj) – powstał 11 kwietnia 1960 na podstawie ustawy nr 36/1960 o podziale terytorialnym państwa i jako obszar administracyjny wciąż istnieje, nie jest jednak już jednostką samorządową. Siedzibą kraju jest Ostrawa. Obejmuje on północne Morawy i cały Śląsk Czeski. Na północnym zachodzie graniczy z polskimi województwami opolskim i dolnośląskim, na zachodzie z krajem wschodnioczeskim, na południowym zachodzie z krajem południowomorawskim, na południowym wschodzie ze słowackimi krajami trenczyńskim i żylińskim, a na północnym wschodzie z polskim województwem śląskim.

Obejmuje jedenaście powiatów: Bruntal, Frydek-Mistek, Jesionik, Karwina, Nowy Jiczyn, Ołomuniec, Opawa, Ostrawa-miasto, Przerów, Szumperk i Wsecin.

Pierwotnie kraj północnomorawski był także jednostką samorządu terytorialnego posiadającą własną administrację. Na podstawie ustawy nr 347/1997 i ustawy nr 129/2000 o krajach kompetencje samorządu terytorialnego przejęły nowe jednostki; „stare“ kraje stały się jedynie okręgami administracyjnymi, np. dla sądów (Sąd Okręgowy w Ostrawie), prokuratury, policji czy urzędów skarbowych.

Severomoravskykraj.PNG

Powiaty Bruntal, Frydek-Mistek, Karwina, Nowy Jiczyn, Opawa i Ostrawa tworzą samorządowy kraj morawsko-śląski. Powiaty Jesionik, Ołomuniec, Przerów i Szumperk wchodzą w skład samorządowego kraju ołomunieckiego, a Wsecinzlińskiego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]