Przejdź do zawartości

Kreon (syn Menojkeusa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kreon
mityczny król Teb
Dane biograficzne
Rodzeństwo

Jokasta

Żona

Eurydyka

Dzieci

Pyrra,
Hajmon,
Megara,
Menojkeus

Kreon (gr. Κρέων Kréōn, łac. Creon „władca”) – w mitologii greckiej król Teb, syn Menojkeusa.

Był bratem Jokasty, mężem Eurydyki i ojcem Pyrry, Hajmona, Megary oraz Menojkeusa[1][2]. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po wyprawie siedmiu przeciw Tebom, podczas której zginęli w bratobójczym pojedynku: Eteokles, pochowany przez Kreona oraz Polinejkes, uznany za zdrajcę ojczyzny, wbrew zakazowi Kreona pochowany przez Antygonę. Skazana za to na śmierć przez Kreona Antygona miała zostać zamknięta żywcem w grocie skalnej poprzez przykrycie jaskini kamienną płytą. Odebrała sobie życie, wieszając się, nim nadeszła wiadomość o ułaskawieniu. Widząc, że Antygona umarła jej narzeczony Hajmon, syn Kreona, przebił się mieczem. Jego śladem poszła także jego matka Eurydyka, żona Kreona.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 191. ISBN 83-04-04673-3.
  2. Vojtech Zamarovský: Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava: Perfekt a.s., 1998, s. 243. ISBN 80-8046-098-1. (słow.).; polskie wydanie: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej (Encyklopedia mitologii antycznej, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej).