Krzyż Niemiecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzyż Niemiecki
Deutsches Kreuz
Awers
Awers Złotego Krzyża Niemieckiego z Diamentami
Awers
Awers Złotego Krzyża Niemieckiego
Awers
Awers Srebrnego Krzyża Niemieckiego
Ustanowiono III Rzesza 28 września 1941
Wielkość 6,5 cm (średnica)
Wydano Złoty Krzyż Niemiecki – 38 tys.
Srebrny Krzyż Niemiecki – 2 tys.
Powyżej Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego
Poniżej Krzyż Żelazny I klasy
Krzyż Niemiecki przed (górny rząd) i po denazyfikacji z 1957 (dolny rząd).

Krzyż Niemiecki (niem. Deutsches Kreuz) – odznaczenie ustanowione przez Adolfa Hitlera, 28 września 1941, jako odznaczenie wyższej rangi niż Krzyż Żelazny I klasy, ale niższej niż Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Występował w dwóch odmianach: złotej i srebrnej (co odpowiadało kolorom wieńca laurowego otaczającego swastykę). Złota wersja była znacznie powszechniejsza (około 38 000 nadań), gdyż wiązała się z bezpośrednimi czynami bojowymi, podczas gdy srebrna dotyczyła raczej zasług na polu wsparcia i była nadawana rzadziej (około 2000 razy). Pierwotnie był nagrodą za dzielność, później stał się odznaczeniem za zasłużoną służbę i jako taki, był traktowany jako kontynuacja Krzyża Zasługi Wojennej (Kriegsverdienstkreuz) z mieczami. W 1944 pojawił się dodatkowo Krzyż Niemiecki z Diamentami, jakkolwiek nigdy oficjalnie nie ustanowiony, ani nikomu nie nadany.

Certyfikat nadania Złotego Krzyża Niemieckiego

Krzyż Niemiecki w swej formie bardziej przypominał gwiazdę niż krzyż i cechował się krzykliwym projektem, który szybko sprawił, że kolokwialnie odznaczenie to zwane było „jajkiem sadzonym” („jajkiem sadzonym Hitlera”), „reflektorem wstecznym dla patriotów” i „symbolem partyjnym dla krótkowidzów”. Nazwa „krzyż” odnosi się do faktu, że formalnie swastyka to „krzyż słoneczny”. Jego średnica wynosiła 6,5 cm i był on noszony na prawej kieszeni kurtki mundurowej. Odznaczeni obiema wersjami krzyża, złotą i srebrną, mogli je obie nosić na swoim mundurze. Do noszenia na mundurach bojowych, krzyż był dostępny także w formie wykonanej z tkaniny.

Krzyż Niemiecki po 1945[edytuj | edytuj kod]

Ustawa RFN z roku 1957 zezwoliła na noszenie Krzyża Niemieckiego w nowej postaci, tzn. pozbawionego swastyki III Rzeszy. W przypadku Krzyża Złotego zamiast swastyki umieszczono w medalionie środkowym Krzyż Żelazny w nowej postaci. Przy Krzyżu Srebrnym umieszczono tam Wojenny Krzyż Zasługi III Rzeszy, także pozbawiony swastyki. Dodatkowo ustanowiono baretki, przedstawiające miniaturki zdenazyfikowanego odznaczenia na czarnej wstążce.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Krzyżem Niemieckim.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Hieronymussen: Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1978.
  • John R. Angolia: For Führer and Fatherland: Military Awards of the Third Reich. R. James Bender Publishing. ISBN 0-912138-14-9.
  • K.G. Klietmann: Auszeichnungen des Deutschen Reiches 1936–1945. 11. A., Stuttgart, 2004. ​ISBN 3-87943-689-4​.
  • Klaus D. Patzwall: Das Deutsche Kreuz. Norderstedt, Band 1, ​ISBN 3-931533-46-8​; Band 2, ​ISBN 3-931533-45-X​.