Przejdź do zawartości

Krzysztof Jażdżewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krzysztof Jażdżewski
Data i miejsce urodzenia

27 listopada 1938
Warszawa

profesor nauk przyrodniczych
Specjalność: hydrobiologia, karcynologia, oceanobiologia, zoologia
Alma Mater

Uniwersytet Łódzki

Doktorat

1967

Habilitacja

1975

Profesura

1989[1]

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Łódzki

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Krzysztof Henryk Jażdżewski (ur. 27 listopada 1938 w Warszawie) – polski uczony, profesor nauk przyrodniczych, specjalista w dziedzinie hydrobiologii i biolog morski, szczególnie zajmujący się fauną polarną. Syn profesora archeologii Konrada Jażdżewskiego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Stopień doktora nauk przyrodniczych w zakresie zoologii uzyskał w 1967 r. W roku 1975 otrzymał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk biologicznych, w dyscyplinie zoologia[2]. Pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Zoologii oraz zastępcy przewodniczącego Komitetu Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk. Związany z Katedrą Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego[3]. W latach 1990–1996 był Prorektorem UŁ ds. Nauki.

W latach 1975/76 uczestniczył (wraz z Krzysztofem Opalińskim i Maciejem Rembiszewskim) w zorganizowanej z pomocą władz wydziału II PAN wyprawie statków „Profesor Siedlecki” i „Tazar”. Wyprawą kierował doc. Daniel Dudkiewicz, kierownikiem naukowym był doc. dr hab. S. Rakusa-Suszczewski. Działaniom naukowym sprzyjały sukcesy połowowe floty rybackiej[4].

W 1993 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[5]. W 2001 roku został odznaczony Medalem im. Profesora Kazimierza Demela[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Kto jest kim w Polsce, edycja IV (zespół redakcyjny Beata Cynkier i inni), Warszawa 2001, s. 349–350