Krzysztof Renik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Renik – polski dziennikarz, pisarz, teatrolog, publicysta. Od 2007 r. pierwszy korespondent Polskiego Radia w New Delhi[1]. Odbył studia na Uniwersytecie Warszawskim (filologia polska i antropologia kulturowa) oraz w Kerala Kalamandalam, uczelni artystycznej w południowych Indiach kształcącej artystów indyjskiego teatru. W Indiach i w krajach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej (Afganistan, Pakistan, Nepal, Birma, Tajlandia, Malezja, Indonezja, Laos) przebywał od 1977 roku. Autor m.in. kilku książek o indyjskich sztukach widowiskowych oraz dwóch książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. W swoim dorobku dziennikarsko-publicystycznym ma kilkaset artykułów i reportaży w periodykach polskich i zagranicznych, w tym m.in w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka", "Wprost" oraz w kwartalniku "Znad Wilii". W jego twórczości znajdują się również filmy dokumentalne o indyjskich i tybetańskich tradycjach widowiskowych. Dziennikarz Polskiego Radia od 1992 roku, w tym przez blisko cztery miesiące 2004 roku korespondent wojenny w Iraku. Korespondent Polskiego Radia w Indiach i Azji Południowej (2007-2011). W Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia był m.in. współprowadzącym autorskiej audycji "Więcej świata" i "Świat w Jedynce". Autor audycji radiowej "Kwadrans bez muzyki", twórca magazynu Polskiego Radia o byłych Kresach II Rzeczpospolitej i ich mieszkańcach pt. "Świat Kresów"[2]. W 2009 r. został laureatem nagrody Polskiego Radia - "Złoty Mikrofon" za mistrzowski warsztat, rzetelność dziennikarską i pasję w przybliżaniu problemów współczesnego świata[3]. W wileńskim Radio "Znad Wilii" UAB „Znad Wilii radijo stotis” prowadzi audycję "Niezwykłe Pasje – Niezwykłych Ludzi"[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polskie Radio, Redaktor Krzysztof Renik, https://www.polskieradio.pl/Ludzie/317219,Krzysztof-Renik
  2. Leonard Drożdżewicz, ZNAD ŻEJMIANY, CZARNEJ HAŃCZY, ŁOSOŚNY – DO NIEMNA, „Znad Wilii”, nr 3 (83) z 2020 r., s. 88, http://www.znadwiliiwilno.lt/wp-content/uploads/2020/10/Znad-Wilii-83m.pdf.
  3. POZNAĆ I ZROZUMIEĆ ŚWIAT - Krzysztof Renik, https://cojestgrane.pl/polska/slaskie/rybnik/wydarzenie/3fmw/poznac-i-zrozumiec-swiat-krzysztof-renik/bylo
  4. Radio Znad Wilii, https://zw.lt/tag/krzysztof-renik/